“Φωτιά” η Εθνική: 3-1 τη Β. Ιρλανδία

Ποδόσφαιρο 27 Σεπτεμβρίου 2022, 23:38

Η Ελλάδα ολοκλήρωσε με επιτυχία τις υποχρεώσεις της στο Nations League. Με τρομερή εμφάνιση, οι ποδοσφαιριστές του Γκουστάβο Πογέτ επικράτησαν με σκορ 3-1 της Βόρειας Ιρλανδίας στη Ριζούπολη.

Ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο η κυριαρχία της Ελλάδας στον αγωνιστικό χώρο ήταν απόλυτη και ξεκάθαρη, μετατρέποντας το ισόπαλο 1-1 του πρώτου μέρους σε… 3-1 χάρη σε δύο υπέροχα γκολ που σημείωσαν ο Μασούρας μετά την ωραία ασίστ από τον Μπακασέτα στο 55ο λεπτό, με πλασέ και το γκολ “ποίημα” από το μακρινό σουτ του Μάνταλου το οποίο δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει ο τερματοφύλακας των Βορειοϊρλανδών στο 80’.

Η Ελλάδα ήταν αποφασισμένη να επιστρέψει στις νίκες και να κλείσει τις υποχρεώσεις της στο Nations League με νίκη μετά την ήττα που υπέστη από την Κύπρο και τα κατάφερε, καθώς προηγήθηκε με τον Πέλκα στο 14ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά, όμως η Βόρεια Ιρλανδία κατάφερε να ισοφαρίσει άμεσα σε 1-1 με το τέρμα από τον Λέιβερι στο 18’.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο για την ελληνική ομάδα η οποία έτσι με πέντε νίκες σε έξι παιχνίδια και συνολικά 15 βαθμούς ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση με τον καλύτερο τρόπο και πλέον ανεβαίνει στο 2ο γκρουπ δυναμικότητας.

Να σημειωθεί πως ούτε σε αυτό το παιχνίδι πήρε την ευκαιρία ο Κωνσταντίνος Κουλιεράκης, μένοντας στον πάγκο, όμως όπως όλα δείχνουν αυτή φαίνεται ότι θα του δοθεί στο μέλλον…

Διαιτητής: Γκλόβα (Σλοβακία)
Βοηθοί: Μπέντναρ (Σλοβακία) – Πόλασεκ (Σλοβακία)
4ος διαιτητής: Οσένας (Σλοβακία)
VAR: Μαρτίνς (Πορτογαλία)
ΑVAR: Γκοντίνιο (Πορτογαλία)

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Τσιμίκας, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Κουρμπέλης, Mάνταλος (90+3′ Γούτας), Μπακασέτας (76’ Μπουχαλάκης), Μασούρας (76’ Χατζηγιοβάνης), Πέλκας (67′ Φούντας), Ιωαννίδης (67′ Δουβίκας)

Βόρεια Ιρλανδία (Ιαν Μπάρακλο): Πίκοκ-Φάρελ, Μπράντλεϊ (68′ Ντάιον Τσαρλς), Λιούις (77′ Φέργκιουσον), Φλάναγκαν, Τ. Εβανς, ΜακΚάν, Ντέιβις, ΜακΝάιρ, Τόμπσον (9’ λ.τρ. Σάβιλ), Λέιβερι (68′ Γουάιτ), Μαγκίνις (77′ ΜακΜέναμιν)