“Εξάσφαιρος” ο Απόλλων απέναντι στον Θησέα

Θησέας Απόλλων | 4 Δεκεμβρίου 2022, 17:24

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άκη Ψαράκη ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, ο Απόλλων πλησίασε την 2η θέση και τον Νέο Κισσαμικό κερδίζοντας με το ευρύ 6-1 τον Θησέα.

Ο Απόλλων κέρδισε τον Θησέα στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣΧ και μείωσε την διαφορά στον πόντο από τον δεύτερο Νέο Κισσαμικό. Καταιγιστικοί οι “μπλε” στο δεύτερο μέρος, οι οποίοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα τέσσερις φορές.

Μόλις στο 6′ ο Άκης Ψαράκης, πέτυχε το 1-0 έπειτα την ωραία κάθετη πάσα του Κυτράκη. Στο 26′ μάλιστα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, καθώς με σουτ το οποίο κόντραρε σε αντίπαλα πόδια άλλαξε την πορεία της μπάλας και κατέλληξε στα αντίπαλα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σκοράρουν και να “μπουν” ξανά στο ματς στο 38ο λεπτό, όταν ο Γκόντζος με ωραία ατομική ενέργεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του νεαρού Τσίτσα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Γκούντελος επιχείρησε ένα πολύ μακρινό σουτ το οποίο δεν εκτίμησε καλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας και “γράφτηκε” το 3-1. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο νεαρός Παπαδάκης σημάδεψε το δοκάρι του Θησέα, ενώ στο 54′ ο Ψαράκης ευστόχησε σε πέναλτι το οποίο κέρδισε ο ίδιος. Ο Απόλλων άσκησε ακόμα μεγαλύτερη πίεση στον αντίπαλο, και στο 82′ ο Γκούντελος με ωραία κεφαλιά, έπειτα την σέντρα του Γαλανίδη πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μαλανδράκης στο 89′ έπειτα την ασίστ του Δρικάκη.

Διαιτητής: Κουκλάκης
Βοηθοί: Κανελάκης – Καντεράκη

Απόλλων (Αντώνης Συροκάκης): Τσίτσα, Γκούντελος, Γαλανίδης, Παληγεώργος (85′ Νταγκουνάκης), Μαθιουδάκης, Κυτράκης, Μαρκουλάκης Β. (66′ Μαλανδράκης), Ταταράκης (46′ Παπαδόπουλος), Ιμέρι (75′ Τσόλης), Ψαράκης (75′ Λαμπάκης), Δρικάκης.

Θησέας (Μανόλης Πηγουνάκης): Τραϊτόρος, Νικολιουδάκης, Ράντεφ, Παλαθούρας, Γκιώκα, Πενταράκης, Μουντής (6′ Ποδαράς), Γκόντζος (66′ Ανδρεάδης), Κύρογλου (70′ Αντικίδης), Χατζηδάκης, Χαιρετάκης.