“Εξάσφαιρος” Ηρακλής στον Γαλατά

Ιδομενέας Ηρακλής Νεροκούρου | 4 Δεκεμβρίου 2021, 18:42

Ο Ηρακλής έκανε εξαιρετική εμφάνιση στον Γαλατά, επικρατώντας του Ιδομενέα με το εντυπωσιακό 6-2.

Ο Ηρακλής έφτασε έτσι τις 3 σερί νίκες και πλησίασε τη 2η θέση στην οποία υπάρχει συνωστισμός πλέον μετά τα τελευταία αποτελέσματα.

Στο 13′ ο Ηρακλής πήρε προβάδισμα μετά από πάσα του Μαυρεδάκη και κεφαλιά του Καράκη (0-1). Η αντίδραση ήταν άμεση για τον Ιδομενέα και στο 20′ από πάσα του Μισαηλίδη, ο Καβράκης ισοφάρισε σε 1-1 με σουτ.

Ο Ηρακλής ωστόσο αποδείχτηκε αρκετά εύστοχος στη συνέχεια μέχρι το ημίχρονο αφού βρήκε τρία γκολ. Στο 29′ ο Καράκης έδωσε νέο προβάδισμα σε 1-2. Ακολούθησε το 1-3 με τον Παπαδόπουλο (ασίστ Γιαννακούρου) στο 34′ με σουτ και το 1-4 στο 43′ ξανά με τον ίδιο παίκτη με ατομική ενέργεια.

Ο Ιδομενέας μείωσε στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λέπτου, με σουτ του Μισαηλίδη στο 53′ (2-4), ενώ στο 55′ ο Κουλούρης είχε δοκάρι, με τον Ιδομενέα να αγγίζει το 3-4 σε εκείνο το σημείο. Τελικά ο Ηρακλής βρήκε ακόμα δύο γκολ και τελείωσε το ματς στο τελευταίο 10λεπτο.

Ο Γιαννακούρος με “λόμπα” στο 84′ άνοιξε ξανά τη διαφορά (2-5), ενώ στο 90′ ο Στεφανίδης με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-6.

*Για τον Ηρακλή αξίζει να σημειωθεί η παρουσία του 15χρονου Ξανθουδάκη (γενν. 2006) από την Ακαδημία.

Διαιτητής: Ούτας
Βοηθοί: Λογαρίδης – Στεφανίδου

Ιδομενέας (Μάριος Σεργάκης): Π. Γεωργανάς, Μερόλλη (46′ Ντουντουνάκης), Καλαϊτζάκης, Βαρίκος, Καστρινάκης (46′ Κυριακάκης), Τρουλλινός (46′ Χριστόπουλος), Νικολάου (72΄Κανελάκης), Καβράκης (85′ Παζιώνης), Ποντίκας, Μισαηλίδης, Κουλούρης

Ηρακλής Νεροκούρου (Σπύρος Γαλάνης):Πετράκης, Καράκης, Μαθιουδάκης, Στεφανίδης, Μυριδάκης, Μαυρεδάκης (53′ Κοντόπουλος), Παπαδόπουλος, Ξυλάκης, Γιαννακούρος (85′ Ξανθουδάκης), Γιαννολάρης, Καλαντζόπουλος (57′ Μάντζαρης)