“Έσπασε το ρόδι” η ΕΘΚ

ΕΘΚ Αμιλλα | 22 Ιανουαρίου 2023, 19:53

Πρώτη νίκη για την ΕΘΚ στο πρωτάθλημα, με 3-2 απέναντι στην Άμιλλα.

Ελπίδα στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στη κατηγορία πέτυχε η ΕΘΚ, στην επιστροφή των Μπριτσάκη, Βαλάρη και Σταμπολάκη στην βασική ενδεκάδα της ομάδας.

Ο Βαλάρης μάλιστα συνδύασε την επιστροφή του με το 2ο τέρμα της ομάδα του. Αρχικά ο Σταύρος Μπουτζαλής ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι στο 20′, με τον Βαλάρη να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 30ό λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος η Άμιλλα ανέβασε αιφνιδίασε με το ξεκίνημα του ημιχρόνου, σκοράροντας με την κεφαλιά του Παρασκάκη έπειτα την σέντρα του Καρτάκη. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά την διαφορά του σκορ στα δύο τέρματα, με σκόρερ ξανά τον Σταύρο Μπουτζαλή στο 55′. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Μάκη Σωφρόνογλου ήταν να μειώσουν σε 3-2 με τον Κλάδο στο 75′.

Στο 87′ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Στ. Μπουτζαλής.

Διαιτητής: Βράγκου E.
Βοηθοί: Λογαρίδης – Ντάλιος

ΕΘΚ (Μάκης Γιαννόπουλος): Γεωργιάδης, Μπουτζαλής Γ. (65′ Λαΐνας), Σταμπολάκης, Πολιτάκης, Χναράκης, Καλαϊτζής, Πενταράκης, Βαλάρης, Βαρδαλάκης (79′ Ροζάκης), Μπουτζαλής Στ., Μπριτσάκης.

Άμιλλα (Μάκης Σωφρόνογλου): Βαρουξάκης, Βιδάλης, Ψαρουδάκης (80′ Μπιτσάκης), Δημητρογιαννάκης (40’ Λεβεντάκης), Σκουμπάκης, Δοντσίδης, Παρασκάκης, Καρτάκης, Κλάδος, Ξεκουκουλωτάκης Στ., Χαμζάι.