“Εσωσε” τον βαθμό ο Αρης – Σκόραρε για τον ΠΑΣ ο Παντελάκης

Super League 1 27 Σεπτεμβρίου 2020, 17:55

Ο ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο του παιχνίδι για το πρωτάθλημα της Super League "φλέρταρε" με "διπλό" στην έδρα του Αρη (0-2), αλλά τελικά αρκέστηκε στον βαθμό της ισοπαλίας (2-2).

planakis

Οι γηπεδούχοι, στο ντεμπούτο του Ακη Μάντζιου στον πάγκο τους, υποχρεώθηκαν στην πρώτη τους απώλεια βαθμών μετά από 2 νίκες, αφού αιφνιδιάστηκαν στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2. Για τον ΠΑΣ Γιάννινα σκόραρε για το 0-2 ο Χανιώτης αμυντικός Νώντας Παντελάκης, ενώ ο έτερος Κρητικός, ο Ηρακλειώτης Μανώλης Σάλιακας, είχε συμμετοχή στο 0-1.

Στο 15’ ο ΠΑΣ έφτασε στο 0-1 όταν από πάσα του Σάλιακα ο Παμλίδης έστρωσε εκτός περιοχής στον Νάουμετς, το σουτ του οποίου δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει ο Κουέστα. Στο 19’ ο Αρης προσπάθησε να “απαντήσει” αλλά υπήρξε μεγάλη απόκρουση από τον Χουτεσιώτη σε σουτ του Φετφατζίδη, που κόντραρε και στον Σιόντη.

Το δεύτερο “χτύπημα” των φιλοξενούμενων ήρθε στο 22’ με τον Καρτάλη να εκτελεί το κόρνερ, τον Κουέστα να κάνει κακή εκτίμηση με αποτέλεσμα ο Εραμούσπε με κεφαλιά να δώσει πορεία στην μπάλα προς το τέρμα και να ακολουθήσει η προβολή του Παντελάκη για το 0-2.

Ο Χουτεσιώτης στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου (47’) έδειξε ξανά τα αντανακλαστικά του σε σουτ του Ρόουζ, αλλά ένα λεπτό μετά δεν μπόρεσε να επέμβει στο σουτ του Φετφατζίδη, που βρέθηκε αμαρκάριστος και με ιδανικό τελείωμα μείωσε σε 1-2. Η ισοφάριση (2-2) για τον Αρη ήρθε στο 68’ με εκτέλεση φάουλ του Ματίγια.

Διαιτητής: Ευαγέλλου (Αθηνών)
Βοηθοί: Μαυρουδής – Παπαδάκης (Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Γρατσάνης (Τρικάλων)
VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων)
AVAR: Καρσιώτης (Κορινθίας)

Κίτρινες κάρτες: Φετφατζίδης (43’), Κάστρο (46’), Καρτάλης (55’), Παντελάκης (66’), Εραμούσπε (72’), Τζέγκο (77’), Ρόουζ (83’), Μαντσίνι (86’), Πέρσμαν (90’)

Αρης (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Γκάνεα, Δεληζήσης, Ντάτκοβιτς (46’ Τζέγκο), Ρόουζ, Ματίγια, Σάσα (65’ Μαντσίνι), Γκάμα, Μπερτόλιο (76’ Μάνος), Φετφατζίδης, Λόπεθ.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πέρσμαν, Σιόντης, Καρτάλης (63’ Ντομίνγκεθ), Νάουμετς (46’ Κάστρο), Παμλίδης (86’ Λιάσος), Λέο (56’ Λώλης), Κρίζμαν.