“Έσωσε” το βαθμό στο φινάλε η ΑΕΚ

Super League 1 15 Οκτωβρίου 2017, 22:21

Το βαθμό της ισοπαλίας απέσπασε στα Πηγάδια η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης απέναντι στην Ξάνθη, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν τον αγώνα με 9 παίκτες, λόγω δύο αποβολών.

Το σκορ άνοιξε η Ξάνθη στο 40ο λεπτό με τον Μπρίτο με όμορφη εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 55′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Φλίσκας και στο 72′ ο Σβάρνας με απευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα αντιπάλου που ήταν σε προφανή θέση για γκολ.

Η ΑΕΚ πίεσε για την ισοφάριση, κάτι που κατάφερε τελικά στο 88ο λεπτό με γκολ του Βράνιες από πάσα του Μάνταλου, για το τελικό 1-1.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Σίπκας (Πέλλας), Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας)
4ος: Φωτιάς (Πέλλας)

Ξάνθη (Μ. Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Λουσέρο, Φλίσκας, Μεχία, Λισγάρας, Κασάδο, Μπρίτο (75′ Σιλά), Ρότσε (59′ Σβάρνας), Κίκε (63′ Γέντρισεκ)

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Γκάλο (65′ Λόπες), Λαμπρόπουλος, Βράνιες, Γαλανόπουλος (76′ Μπακασέτας), Σιμόες, Χριστοδουλόπουλος (69′ Κλωναρίδης), Μάνταλος, Λιβάια, Αραούχο