“Έκρυψε” την μπάλα και “φανερώθηκε” τίτλος!

Ίκαρος Μουρνιών ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ | 2 Απριλίου 2016, 18:57

Επιβλητικό πέρασμα έκανε το ΙΝΚΑ από τα Νεροκούρου απέναντι στον Ίκαρο Μουρνιών, τον οποίο… στρίμωξε από νωρίς και τον υποχρέωσε σε μία από τις πιο βαριές ήττες της ιστορίας του με 1-8.

Η ομάδα του Γιάννη Κατσούλη μπήκε με… άγριες διαθέσεις από νωρίς και δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης, βγάζοντας εντός των τεσσάρων γραμμών εντυπωσιακούς συνδυασμούς, που κατέληξαν σε όμορφα γκολ. Πλέον το ΙΝΚΑ είναι πολύ κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος, θέλοντας μαθηματικά 4 βαθμούς στα δύο εντός έδρας ματς με Μινώταυρο και Ποσειδώνα.

Μόλις στο 5’ ο Ταταράκης έκανε το 0-1, για να πετύχει το 0-2 ο Γωνιωτάκης στο 17’. Από “ασίστ” του “Γώνιω” σκόραραν στο 39’ ο Βεστάκης και στο 44’ ο Ντεντάκης για το 0-4 του ημιχρόνου.

Ο Κατσούλης απέσυρε στο ημίχρονο Γωνιωτάκη, Ταταράκη, αλλά η ομάδα του δεν κατέβασε… στροφές, αφού ο Βεστάκης είχε το κίνητρο του πρώτου σκόρερ της κατηγορίας. Ο έμπειρος επιθετικός με ακόμα τρία γκολ στο δεύτερο 45λεπτο (62’, 85’ και 86’) “έπιασε” στην κορυφή του πίνακα τον Μπαδιεριτάκη με 22 γκολ. Στα γκολ επέστρεψε ο Τσίτας, που εκμεταλλεύτηκε “ασίστ” του Νικολακάκη για το 0-6 στο 67’. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 88’ με πέναλτι του Χριστόπουλου.

Οι φάσεις του αγώνα
3′ Ο Γωνιωτάκης αποφεύγει τον Βακάκη αλλά από πλάγια θέση πλασάρει άουτ.
5′ ΓΚΟΛ: Ο Ταταράκης εκμεταλλεύεται λάθος στην άμυνα και με διαγώνιο σουτ κάνει το 0-1.
13′ Μπαλιά του Ζντράβκοβιτς ο Πετράκης στρώνει στον Ντεντάκη που σουτάρει άουτ.
15′ Σουτ του Γωνιωτάκη μέσα από την περιοχή μπλοκάρει ο Βακάκης.
17′ ΓΚΟΛ: Φάση διαρκείας στην άμυνα του Ικάρου, με τον Βακάκη να αποκρούει το πλασέ του Βεστάκη, αλλά τον Γωνιωτάκη στη συνέχεια να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (0-2).
25′ Κόρνερ του Πετράκη κεφαλιά του Σάμπα άουτ.
35′ Μπαλιά του Ρουστέμι, πλασέ του Μεγαλακάκη αποκρούει ο Βλαχάκης.
39′ ΓΚΟΛ: Ωραία ομαδική προσπάθεια του ΙΝΚΑ. Από μπαλιά του Ντεντάκη ο Γωνιωτάκης γυρίζει την μπάλα στον Βεστάκη, που με κεφαλιά από κοντά για το 0-3.
44′ ΓΚΟΛ: Μπαλιά του Γωνιωτάκη στην πλάτη της άμυνας ο Ντεντάκης “κρεμάει” τον Βακάκη για το 0-4.
59′ Σουτ του Τσίτα αποκρούει ο Βακάκης και στη συνέχεια το σουτ του Περδικάκη καταλήγει άουτ.
62′ ΓΚΟΛ: Από μπαλιά του Πετράκη ο Βεστάκης πλασάρει για το 0-5.
67′ ΓΚΟΛ: Εξαιρετική μπαλιά του Νικολακάκη στον Τσίτα, που πλασάρει τον Βακάκη για το 0-6.
70′ Γύρισμα του Περδικάκη πλασέ του Τσίτα αποκρούει ο Βακάκης.
73′ Σουτ του Ρουστέμι απέκρουσε ο Βλαχάκης.
76′ Σουτ του Χριστόπουλου μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Βλαχάκης.
79′ Σέντρα του Βεστάκη κεφαλιά του Βεστάκη αποκρούει ο Βακάκης και στη συνέχεια το σουτ του Σφακιωτάκη καταλήγει άουτ.
82′ Σουτ του Μεγαλακάκη αποκρούει ο Βλαχάκης.
84′ Σέντρα του Δασκαλάκη κεφαλιά του Βεστάκη άουτ.
85′ Σουτ του Μεγαλακάκη εξουδετερώνει ξανά ο Βλαχάκης.
85′ ΓΚΟΛ: Ωραία ατομική προσπάθεια του Βεστάκη που ανοίγει την μπάλα και αφήνει πίσω του τους αντιπάλους και πλασάρει για το 0-7.
86′ ΓΚΟΛ: Με δυνατό σουτ του Βεστάκη το σκορ ανεβαίνει στο 0-8.
88′ ΓΚΟΛ: Ο Χριστόπουλος ευστοχεί στο πέναλτι που κέρδισε ο Ντογκρασβίλι για το 1-8.

Διαιτητής: Σινιοράκης
Βοηθοί: Αναστασάκης-Μπραουδάκης

Ίκαρος Μουρνιών (Τάκης Λαζαρίδης): Βακάκης (80′ λ.τρ. Τραχαλάκης), Χριστόπουλος, Παπαδάκης, Κουργιαντάκης, Ντογκρασβίλι, Παΐζης, Ρουστέμι, Χανταμπάκης (52′ Λιάσκας), Τζαγκαράκης, Πατούλιας (63′ Μαυριγιαννάκης), Μεγαλακάκης.

Α.Ε.Ε.Κ. ΙΝΚΑ (Γιάννης Κατσούλης): Βλαχάκης, Σφακιωτάκης, Κομπογεννητάκης, Σάμπα, Δασκαλάκης, Ζντράβκοβιτς (63′ Νικολακάκης), Πετράκης, Ταταράκης (46′ Περδικάκης), Ντεντάκης, Γωνιωτάκης (46′ Τσίτας), Βεστάκης.