“Δύο στα τρία” μετάλλια ο “Βενιζέλος” στον ακοντισμό

Στίβος | 6 Ιουνίου 2021, 22:21

Πρώτη και τρίτη θέση για τους ακοντιστές του ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα. Ο Δημήτρης Τσίτσος ήταν ο νικητής και ο Κώστας Μυλωνάς τρίτος.

Ο Δημήτρης Τσίτσος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με βολή στα 74,23 μέτρα, την οποία πέτυχε με την έκτη προσπάθειά του. Ξεκίνησε με 71, 07. Συνέχισε (ανοδικά) με βολή στα 72,17. Η τρίτη προσπάθειά του ήταν στα 69,29, η τέταρτη στα 71,87 και η πέμπτη στα 68,55 μέτρα.

Το έτερο μετάλλιο του “Βενιζέλου” στον ακοντισμό ήρθε από Κώστα Μυλωνά που ήταν τρίτος (2ος σε επίπεδο Κ23) με καλύτερη βολή στα 68,80 μέτρα. Την πέτυχε με την τρίτη προσπάθειά του. 65,10 (η 1η), 68,43 (η 2η), άκυρη (η 4η), 66,44 (η 5η) και 67,67 (η 6η) ήταν οι υπόλοιπες του 22χρονου αθλητή.

Δεύτερος ήταν ο Γιώργος Χριστακάκος του Ολυμπιακού με βολή στα 72,43 μέτρα. Όσον αφορά τις υπόλοιπες Κρητικές παρουσίες στον ακοντισμό ο Γεράσιμος Καλογεράκης κατετάγη όγδοος (με 62,90) και ο Λευτέρης Πιτσιδόπουλος ένατος (με 61,84). Και οι δύο είναι αθλητές του ΟΦΗ.