“Χόρευε” στη βροχή με Αθανασάκη | pics

Παγχανιακός/ΔΑΑΟΧ Δόξα Παχιανών | 15 Ιανουαρίου 2023, 16:53

Με τον Γιάννη Αθανασάκη σε… μεγάλα κέφια ο Παγχανιακός/ΔΑΑΟΧ μετέτρεψε σε θριαμβευτικό πέρασμα (5-1) από τη Μοναχή Ελιά το αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο ματς με τη Δόξα.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγελάκη κινδύνευσε με ανατροπή του προβαδίσματός της στο τέλος του ημιχρόνου, αλλά μπόρεσε με την εκτέλεση φάουλ του Αθανασάκη να πάει με προβάδισμα στ’ αποδυτήρια (1-2). Αυτό το γκολ αποδείχθηκε και κομβικό για την εξέλιξη του αγώνα, με το δεύτερο ημίχρονο να μετατρέπεται σε παράσταση του χαρισματικού επιθετικού, ο οποίος πέτυχε ακόμη δύο γκολ και κέρδισε και το πέναλτι με το οποίο ουσιαστικά ο Οκερέκε “τελείωνε” τη Δόξα. Ετσι αποχαιρέτησε με τον ιδανικότερο τρόπο την ομάδα, καθώς θα συνεχίσει σε ομάδα της Αθήνας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με δύο γρήγορα γκολ, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 11’ όταν ο Μπέσι εκτέλεσε κόρνερ και ο προωθημένος Σκαράκης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η “απάντηση” της Δόξας ήταν άμεση, με τον Τσικουδάκη να ευστοχεί σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Κιουρτσίδη για το 1-1 στο 19’.

Στο 23’ οι φιλοξενούμενοι είχαν την κεφαλιά του Αθανασάκη από σέντρα του Μπέσι που έφυγε λίγο εκτός εστίας, για να χάσει δύο σημαντικές ευκαιρίες η Δόξα στη συνέχεια. Στο 35’ ο Τσικουδάκης από μπαλιά του Κληρονόμου δεν μπόρεσε να σκοράρει με σουτ από πλάγια θέση και στο 42’ ο Κληρονόμος αστόχησε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Γυπαράκη, έπειτα από μπαλιά του Τζαποσβίλι.

Αντί για το 2-1 έγινε τελικά το 1-2 στο 45’ με τον Αθανασάκη να εκτελεί ιδανικά το φάουλ που κέρδισε κοντά στην περιοχή η ομάδα του.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μεγάλη φάση για τη Δόξα από ωραία ενέργεια του Τσικουδάκη και σουτ στην κίνηση του Τζαποσβίλι που έφυγε ψηλά άουτ (47’), για να χάσει ευκαιρία και ο Παγχανιακός/ΔΑΑΟΧ με τον Μπέσι να αστοχεί εντός περιοχής στο 52’. Στο 54’ ο Πιπεράκης κέρδισε τις κόντρες και πλάσαρε για να στείλει την μπάλα στο δοκάρι και ο Οκερέκε στα δίχτυα αλλά υποδείχθηκε οφσάιντ. Με τον Πιπεράκη ξανά οι φιλοξενούμενοι “φλέρταραν” με το 1-3, αλλά απέκρουσε το πλασέ του ο Γεωργανάς στο 60’.

Στο 66’ ο Ούτας καταλόγισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Κουρνιδάκη – που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο – πάνω στον Αθανασάκη και ο Οκερέκε ένα λεπτό μετά ευστόχησε για το 1-3. Οι φιλοξενούμενοι με άλλο αέρα συνέχισαν να δημιουργούν φάσεις και στο 71’ από γύρισμα του Πιπεράκη ο Αθανασάκης με διπλή προσπάθεια “νίκησε” Γεωργανά και Κελαϊδή που δεν μπόρεσε να διώξει στη γραμμή (1-4). Στο 75’ ο Αθανασάκης “χόρεψε” σε μία ακόμη φάση την άμυνα της Δόξας και έστειλε την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια προς τα δίχτυα για να τη σπρώξει στη γραμμή ο Οκερέκε, ο οποίος υποδείχθηκε ξανά οφσάιντ. Το σόου του Αθανασάκη συνεχίστηκε, στο 75’ από ωραία ενέργεια του Μουσταφά ο Αθανασάκης με δυνατό πλασέ στην κίνηση πέτυχε το 1-5.

Διαιτητής: Ούτας
Βοηθοί: Μαρκετάκης – Μπούρδος

Δόξα Παχιανών (Γιώργος Μουριζάκης): Π. Γεωργανάς, Αναστασόπουλος, Μανωλεδάκης (80’ Βενέτης), Κελαϊδής, Μαστραντωνάκης, Λεβάκης (46’ Μεγαλακάκης), Μαρκουλάκης, Μεμά (72’ Μπασούνας), Κληρονόμος (64’ Κουρνιδάκης), Τζαποσβίλι, Τσικουδάκης.

Παγχανιακός/ΔΑΑΟΧ (Βαγγέλης Αγγελάκης): Γυπαράκης, Σταθινάκης, Σκαράκης (78’ Κορκίδης), Κιουρτσίδης (62’ Μουσταφά), Κουτουλάκης (72’ Βαρανάκης), Καλογρίδης, Ζανάι (72’ Μαυρομμάτης), Μπέσι (78’ Μουρατίδης), Πιπεράκης, Αθανασάκης, Οκερέκε.