“Χάλκινος” στο Παγκόσμιο ο Πρεβολαράκης

Πολεμικές Τέχνες | 9 Μαΐου 2021, 23:02

Στο βάθρο του Παγκόσμιου Προολυμπιακού τουρνουά βρέθηκε ο Γιώργος Πρεβολαράκης. Ο Κρητικός πρωταθλητής που αγωνίστηκε στα 77 κιλά της ελληνορωμαϊκής κατέλαβε την 3η θέση.

Ο Πρεβολαράκης έχασε το Σάββατο από τον Μνακατσανιάν με 7-5 σε ένα οριακό παιχνίδι, το οποίο θα μπορούσε κάλλιστα να κερδίσει. Ο μεγάλος στόχος μπορεί να μην επιτεύχθηκε, αλλά ο Πρεβολαράκης έδειξε ότι είναι αθλητής υψηλού επιπέδου και το μετάλλιο είναι το επιστέγασμα των προσπαθειών του.

Υπενθυμίζουμε ότι ο Πρεβολαράκης ξεκίνησε εντυπωσιακά το Προολυμπιακό τουρνουά και στον προκριματικό γύρο ξεπέρασε το εμπόδιο του Μπαμπαγιάν (Πολωνία). Στη φάση των “16” αντιμετώπισε τον χάλκινο Παγκόσμιο πρωταθλητή Μνατσακανιάν και μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα ηττήθηκε με 7-5 στα σημεία.

Ο Βούλγαρος προκρίθηκε στον τελικό, ενώ ο Κρητικός πρωταθλητής αντιμετώπισε τον Καταγκάρα (Μολδαβία) στα ρεπεσάζ και κατέλαβε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Προολυμπιακό τουρνουά.