“Χ”ρυσός βαθμός για Θύελλα στο Ακρωτήρι | pics

Πανακρωτηριακός Θύελλα Καλαθενών | 8 Ιανουαρίου 2023, 17:01

Ο Πανακρωτηριακός ένα ματς που έδειχνε δικό του (2-0) δεν μπόρεσε να το "τελειώσει" και η Θύελλα πήρε "χρυσό" βαθμό στις καθυστερήσεις με τον Α. Ρενιέρη (2-2).

Η ομάδα του Ακρωτηρίου… κλώτσησε την ευκαιρία για τη 2η σερί νίκη της, ενώ η Θύελλα έμεινε αήττητη για τρίτο σερί ματς, δείχνοντας αντίδραση σε ματς που έδειχνε χαμένο για δεύτερη φορά σε σύντομο διάστημα μετά από το ματς με τη Δόξα.

Tσαρτσίου – Λουβιτάκης Μάκης

Οι γηπεδούχοι είχαν έντονη επιθετική δραστηριότητα στο πρώτο ημίχρονο και είχαν φέρει το παιχνίδι στα μέτρα τους. Στο 17’ από φάουλ του Παπαδεράκη από πλάγια θέση δεν υπήρξε συνεννόηση αμυντικών και Μαργαριτάκη και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Ο Μαργαριτάκης απέκρουσε τα σουτ των Γκιούλα (20’) και Παπαδεράκη (23’) αλλά δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο 26’ όταν μετά από φάση διαρκείας ο Γκιούλα πάσαρε στον Παπαδεράκη που πλάσαρε για το 2-0. Στη συνέχεια υπήρξε η αναγκαστική αλλαγή του Μπικάκη που αποδείχθηκε ότι ήταν καθοριστική καθώς δεν είχε “καθαρό” αριστερό μπακ για τη συνέχεια ο Πανακρωτηριακός.

O Aλέξανδρος Παπαδεράκης πάνω πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ

Στο 36’ ο Ν. Ρενιέρης κέρδισε φάουλ από τον Ανδρεαδάκη, το οποίο υπέδειξε ο α’ βοηθός Αναστασάκης, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται. Ο Ν. Ρενιέρης το εκτέλεσε ο νεαρός Μακράκης προσπάθησε να διώξει αλλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (2-1) και το ματς… ζωντάνεψε ξανά. Η Θύελλα στο 45+1’ έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Αρ. Ρενιέρη από γύρισμα του Ζντράβκοβιτς να πλασάρει πάνω στον Ρωμανιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Θύελλα… υπενθύμιζε σε κάθε ευκαιρία ότι το ματς δεν είχε τελειώσει, ο Πανακαρωτηριακός δεν μπορούσε να απειλήσει, έχοντας όμως δύο επικίνδυνες φάσεις στο 81’ με τον Γκιούλα και στο 90’ με τον Παπαδάκη, αλλά και παράπονα για πέναλτι πάνω στον Ι. Καλλέργη στο 53’ σε μαρκάρισμα από τον Κουτσοποδιώτη.

Τελικά στο 90+5’ ο Ν. Ρενιέρης βρήκε την ευκαιρία για σέντρα, ο Ιακ. Καλλέργης δεν μπόρεσε να διώξει και ο Αρ. Ρενιέρης με κεφαλιά… πάγωσε το Ακρωτήρι για το τελικό 2-2.

Διαιτητής: Χρυσός
Βοηθοί: Αναστασάκης – Χατζηδάκης

Πανακρωτηριακός (Γιώργος Λαμπιθιανάκης): Ρωμανιάς, Μακράκης, Μανουσάκης, Βουρβαχάκης, Μπικάκης (35’ λ.τρ. Σαριδάκης, 70’ Δημητρίου), Τσαρτσίου, Ανδρεαδάκης, Παπαδάκης, Ι. Καλλέργης (89’ Ιακ. Καλλέργης), Παπαδεράκης, Γκιούλα.

Θύελλα Καλαθενών (Σπύρος Αρτζουχαλτζής): Μαργαριτάκης, Β. Ρενιέρης, Μαριανάκης, Ζντράβκοβιτς, Σιδερής, Ν. Ρενιέρης, Κουτσοποδιώτης, Αρ. Ρενιέρης, Σπ. Λουβιτάκης (82’ Κοντραλίου), Μ. Λουβιτάκης, Ι. Λουβιτάκης.