“Χ”ωρίς νίκη η Λαμία – 2-2 με Αστέρα

Super League 1 21 Νοεμβρίου 2020, 17:00

Σε ένα παιχνίδι - που έληξε στο 103' - με τέσσερα γκολ, εκ των οποίων τα δύο με πέναλτι, Λαμία και Αστέρας Τρίπολης αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2, στο εναρκτήριο ματς της 9ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι παραμένουν χωρίς νίκη, παίρνοντας τον δεύτερο βαθμό τους στο πρωτάθλημα, ενώ η ομάδα της Αρκαδίας διατηρείται στα ψηλά βαθμολογικά μονοπάτια.

Στο 25’ οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Αραμπούλι να σουτάρει άουτ, αλλά βρέθηκαν με την πλάτη στον… τοίχο λίγα λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο 40’ ο Τσαγκαράκης σφύριξε πέναλτι για χέρι του Αντέτζο σε σέντρα του Ριέρα και ο Μπαράλες ευστόχησε για το 0-1, χωρίς να πανηγυρίσει λόγω του περάσματός του από την ομάδα της Φθιώτιδας.

Στο 50’ ο Χανιώτης διαιτητής έδωσε πέναλτι στη Λαμία για μαρκάρισμα του Μουνάφο στον Ντέλετιτς και κλήθηκε από τον VAR να δει ξανά τη φάση στο βίντεο, όπου δεν άλλαξε την απόφασή του μελετώντας αρκετά λεπτά τη φάση, για το αν ήταν μέσα ή έξω η παράβαση. Τελικά στο 56’ ο Ντέλετιτς ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε σε 1-1, χωρίς ούτε αυτός να πανηγυρίσει αφού έχει φορέσει και τη φανέλα του Αστέρα.

Στο 68’ ο Τσούκαλος, σε μια από τις πρώτες του επαφές με την μπάλα, με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή έδωσε προβάδισμα στη Λαμία, αλλά η χαρά δεν κράτησε πολλή ώρα αφού στο 78’ ο Ριέρα με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (2-2). Είχε προηγηθεί η απόκρουση του Επασί σε σουτ του Τασουλή.

Στο 90+1’ ο Τσαγκαράκης σφύριξε και τρίτο πέναλτι για χέρι του Ιγκλέσιας, αλλά ειδοποιήθηκε από τον VAR ότι η παράβαση ήταν εκτός περιοχής.

Στο 90+8’ ο Τσούκαλος έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3-2 αλλά ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα. Στο 90+11′ ο Αστέρας “απάντησε” με την ευκαιρία του Ιγκλέσιας.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων)
Βοηθοί: Κόλλιας (Ηπείρου) – Γεωργακόπουλος (Πειραιά)
4ος διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)
VAR: Παπαπέτρου (Αθηνών)
AVAR: Απτόσογλου (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Μπαράλες (61’), Κώτσιρας (68’), Μπεχαράνο (86’), Τασουλής (90+10′)

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Επασί, Σκόνδρας, Ασίγκμπα, Αντέτζο, Αραμπούλι (66’ Τσούκαλος), Ρόμανιτς, Μπεχαράνο, Μπαχανάκ, Καραμάνος, Μπουλούλης (90+9’ Σαραμαντάς), Ντέλετιτς (79’ Βασιλακάκης).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Μουνάφο (75’ Φερνάντεζ), Βαλιέντε (88’ Ιγκλέσιας), Ριέρα (88’ Αλί Μπαμπά), Σίτο (75’ Γκόμεζ), Μπαράλες, Κρεσπί (66’ Τιλίκα).