“Χ”αμένοι και οι δύο στο ντέρμπι

Super League 1 13 Νοεμβρίου 2022, 21:38

Δεν είχε νικητή το ντέρμπι στο "Καραϊσκάκης", με τον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ να μένουν στο 0-0.

Μοιρασμένο παιχνίδι στο Φάληρο για τις δύο ομάδες που είχαν από ένα ημίχρονο. Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο πρώτο, έχοντας και τις ευκαιρίες για να σκοράρει. Ο Ολυμπιακός ανέβασε περισσότερο την απόδοσή του στο δεύτερο και δημιούργησε τις δικές του προϋποθέσεις.

Αυτή η ισοπαλία δε βόλεψε ουσιαστικά κανέναν, με την ΑΕΚ να μένει στο -8 από την κορυφή και τον Ολυμπιακό στο -12. Εκεί βρίσκεται πάντα ο Παναθηναϊκός, που ήταν βέβαια ο μεγάλος κερδισμένος της αγωνιστικής.

H AEK κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο αλλά και τις φάσεις για να φτάσει στο γκολ. Η πρώτη απειλή ήρθε στο 16′ σε σουτ του Γκαρσία, ενώ λίγο μετά στο 19′ σε τετ α τετ του Ρότα με τον Πασχαλάκη ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού κράτησε το 0-0.

Μέχρι το ημίχρονο γενικότερα η Ενωση έδειχνε αρκετά απειλητική, ενώ αντίθετα ο Ολυμπιακός δε μπόρεσε να βγάλει φάσεις.

Στο δεύτερο, ο Ολυμπιακός πέτυχε γκολ με τον Χάμες στο 60′, το οποίο ακυρώθηκε μετά από υπόδειξη του VAR, για οφ σάιντ στο ξεκίνημα της φάσης στον Μασούρα. Στο 74′ ο Γκάρι Ροντρίγκες άγγιξε το 1-0, με τους αμυντικούς της ΑΕΚ να διώχνουν τελευταία στιγμή. Στη συνέχεια πίεσαν αμφότεροι για το πολυπόθητο γκολ, το οποίο δεν ήρθε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Κίτρινες κάρτες: Άμραμπατ (40′), Ρέαμπτσιουκ (79′), Ντόι (86′), Αραούχο (86′), Παπασταθόπουλος (90+2′), Εμβιλά (90+8′)

Διαιτητής: Νίμπεργκ (Σουηδία)
Βοηθοί: Μπέιγκι, Σόντερκβιστ (Σουηδία)
4ος διαιτητής: Κουμπαράκης (Κυκλάδων)
VAR: Γιουγκ (Σλοβενία)
AVAR: Παπαδάκης (Ηρακλείου)
Παρατηρητής: Μπίκας (Χαλκιδικής)

Διαιτητής: Γκλεν Νάιμπεργκ