“Χ”αμένη ευκαιρία στις καθυστερήσεις

ΟΦΗ | 17 Απρ 2021, 16:59

Ο ΟΦΗ… κλώτσησε στις καθυστερήσεις την ευκαιρία να κάνει άλμα παραμονής, αφού δέχθηκε την ισοφάριση από τον Χριστοδουλόπουλο, για το τελικό 1-1 με τον Ατρόμητο.

Η ηρακλειώτικη ομάδα συνεχίζει αήττητη στα πλέι άουτ, αλλά για λίγα λεπτά έχασε την ευκαιρία να πετύχει τη δεύτερη νίκη της και να αποκτήσει μεγαλύτερη σιγουριά για τη συνέχεια.

Στο 16’ ο Ατρόμητος απείλησε με τον Ηρακλειώτη επιθετικό Πέτρο Γιακουμάκη, αλλά το σουτ του αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Βάτερμαν σε κόρνερ. Ο Ολλανδός τερματοφύλακας ενήργησε θετικά και στο 18’ αποκρούοντας την κεφαλιά του Γκαλβάο.

Ο ΟΦΗ στη συνέχεια άρχισε τις… επισκέψεις στην αντίπαλη περιοχή, με τον Ντε Γκούζμαν να πλασάρει στο 28’ αλλά τον Γιαννιώτη να δείχνει σε ετοιμότητα και να μπλοκάρει. Δύο λεπτά μετά ο Διαμαντής δε βρήκε στόχο στην κεφαλιά που επιχείρησε. Η επόμενη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ σημειώθηκε στο 40’ με την κεφαλιά του Σαρδινέρο να καταλήγει λίγο έξω από την εστία.

Στο 45’ ο Ατρόμητος σκόραρε με τον Μουνίθ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε έπειτα από εξέταση του βίντεο για οφσάιντ στον Μανούσο στο ξεκίνημα της φάσης.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Γιαννιώτη να αντιδρά θετικά στην κεφαλιά του Γιαννιώτη στο 53’. Στο 68’ με τη χρήση του VAR καταλογίστηκε πέναλτι για χέρι του Σάλομον και ο Ντε Γκούζμαν από την “άσπρη βούλα” σκόραρε για το 1-0. Στο 76’ ο Στάρτζεον σούταρε μέσα από την περιοχή για να μπλοκάρει ο Γιαννιώτης.

Στο 90+3’ από σέντρα του Μανούσου ο Χριστοδουλόπουλος με κεφαλιά ισοφάρισε (1-1) και ένα λεπτό μετά ο Σακόρ έχασε μοναδική ευκαιρία μέσα από την περιοχή για να χαρίσει τη νίκη στον ΟΦΗ.

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)
Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας) – Σινιοράκης (Χανίων)
4ος διαιτητής: Μόσχου (Λασιθίου)
VAR: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
ΑVAR: Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής)

Κίτρινες κάρτες: Διαμαντής (38’), Ντε Γκούζμαν (57’), Σάλομον (67’), Μαυρομμάτης (80’), Χριστοδουλόπουλος (90+4’),

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης (87’ Βαφέας), Βούρος, Διαμαντής, Κοροβέσης (60’ Λυμπεράκης), Σακόρ, Μεγιάδο, Ντε Γκούζμαν, Σολίς (60’ Στάρτζεον), Γιάννου (60’ Ουές), Σαρδινέρο (71’ Γρίβας).

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Γιαννιώτης, Γκάλο, Γούτας, Μαυρομμάτης, Γκαλβάο (78΄Τομάσεβιτς), Ούμπιδες (84’ Ραμπέγιο), Σάλομον, Νάτσος (71’ Χριστοδουλόπουλος), Μουνίθ (84’ Εντομβόνγι), Μανούσος, Γιακουμάκης (72’ Κωτσόπουλος).