“Αντίο” για φέτος με ήττα στο Περιστέρι

Πλατανιάς | 30 Απριλίου 2017, 21:04

Στο "ειδικών συνθηκών" παιχνίδι στο Περιστέρι, ο Πλατανιάς δεν άντεξε, χάνοντας με το βαρύ 4-1 από τον Ατρόμητο. Παρόλα αυτά, οι "ερυθρόλευκοι" αποχαιρετούν τη χρονιά με το κεφάλι ψηλά, κατακτώντας σε σύνολο 42 βαθμούς και έχοντας "δική" τους την 7η θέση!

Το σημαντικό από αυτό το παιχνίδι είναι ότι ο Γιώργος Παράσχος χρησιμοποίησε τέσσερις “πιτσιρικάδες”, τους Παπανικολάου -που αγωνίστηκε μάλιστα ως βασικός-, Σκουλουδάκη, Ζίκο και Σαάντο!

Papanikolaou

O Παπανικολάου σε φάση από το παιχνίδι.

Ο τελευταίος είχε μια άτυχη στιγμή αφού υπέπεσε σε αυτογκόλ, με το οποίο κιόλας διαμορφώθηκε το τελικό 4-1 στο 90’, αλλά δεν έχει καμία σημασία, αφού εξάλλου αυτή ήταν η πρώτη συμμετοχή του νεαρού στη Σούπερ Λιγκ, όπως εξάλλου και για όλους, με εξαίρεση τον Παπανικολάου που είχε παίξει ένα 10λεπτο σχεδόν στο προηγούμενο ματς με τον ΠΑΟΚ.

GOAL Atromhtos2

Ο Πλατανιάς κατάφερε να ισοφαρίσει στο 39’ με το δυνατό σουτ του Κάργα, με τον Ατρόμητο να παίρνει το προβάδισμα στο 12’ με το πλασέ του Ντάουντα, ενώ πήρε και πάλι “κεφάλι” στο σκορ στο 42’ από την προβολή του Ντιγκινί.

Kokkalas

Στο β’ ημίχρονο ακολούθησαν στο 75′ το 3-1 όταν μετά τη σέντρα του Λημνιού, ο Ντιγκινί πλάσαρε από κοντά σημειώνοντας το δικό του δεύτερο γκολ στο ματς, ενώ στο 90’ όπως γράφουμε και παραπάνω, με αυτογκόλ του Σαάντο διαμορφώθηκε το τελικό 4-1.

Φάσεις – γκολ

3′ Σουτ του Ντιγκινί, η μπάλα κόντραρε στα σώματα των αμυντικών.

12′ (1-0) Ο Ντάουντα πλάσαρε εύστοχα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πλατανιά, ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους

18′ Ωραία λόμπα του Τόνσο, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρια της εστίας του Πλατανιά και άουτ.

20′ Σουτ του Τόνσο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε έξω από την αντίπαλη εστία.

32′ Νέα ευκαιρία για τον Τόνσο, όμως και αυτή τη φορά δεν κατάφερε να βρει στόχο, καθώς τον σταμάτησε ο Κοκκαλάς.

39′ (1-1) Δυνατό σουτ του Κάργα, η μπάλα στα δίχτυα της εστίας των γηπεδούχων, για την ισοφάριση του Πλατανιά.

42′ (2-1) Σέντρα του Κατράνη από αριστερά, ο Ντιγκινί την έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων με προβολή, για το νέο προβάδισμα του Ατρόμητου.

57′ Φάουλ με τον Ούμπιντες, ο Ντάουντα δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων με κεφαλιά.

75′ (3-1) Σέντρα του Λημνιού, ο Ντιγκινί δεν είχε πρόβλημα να πλασάρει μέσα από τη μεγάλη περιοχή και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το τρίο γκολ των γηπεδούχων.

90′ (4-1): Ο Σαάντο προσπάθησε να διώξει τη μπάλα, όμως την έστειλε στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του.

90+3′ Δοκάρι για τον Ούμπιδες, μετά από δυνατό σουτ.

Διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
Βοηθοί: Κωνστάντιος (Ευβοίας), Πρέντζας (Δυτικής Αττικής)
4ος διαιτητής: Μπλούνας (Φθιώτιδας)

Κίτρινες κάρτες: Πριντέτα (57’), Τόνσο (60’)

Ατρόμητος (Ρικάρντο Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Ζησόπουλος, Λαζαρίδης, Κατράνης, Ούμπιδες, Μανιάτης, Λημνιός (90′ Τσατσόπουλος), Τόνσο (81′ Μπρίτο), Ντιγκινί, Ντάουντα (69′ Μπάγκα)

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Μαραγκός (46’ Σκουλουδάκης), Καρυπίδης, Πριντέτα, Κάργας, Στανισάβλιεβιτς, Ντεβέσα (74’ Ζίκο), Γουνδουλάκης, Παπανικολάου, Γιακουμάκης, Σίγκνεβιτς (88′ Σαάντο)