“Αντεξε” για ένα ημίχρονο ο ΑΟΚ Χανιά

Μπάσκετ 5 Νοεμβρίου 2022, 18:14

Μία εβδομάδα μετά τη σπουδαία νίκη του στο Ηράκλειο επί του ΟΦΗ ο Δούκας ξεπέρασε (πιο άνετα) το εμπόδιο και της έτερης κρητικής ομάδας του 2ου ομίλου, του ΑΟΚ Χανιά.

Η χανιώτικη ομάδα που καταβάλει φιλότιμη προσπάθεια τη φετινή σεζόν με αρκετά νέα παιδιά, πλαισιωμένα από έμπειρους παίκτες που “σήκωσαν” το βάρος και παλιότερα, άντεξε ουσιαστικά μόνο ένα ημίχρονο, χάνοντας σχεδόν με… νταμπλ σκορ (84-43).

Ο Δούκας από το τζάμπολ (το οποίο έγινε με 15λεπτη καθυστέρηση) μπήκε σε θέση οδηγού και μπόρεσε να ανοίξει τη διαφορά προς το τέλος του ημιχρόνου (37-25). Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟΚ… έμεινε από δυνάμεις και οι γηπεδούχοι του Κώστα Σορώτου έφτασαν χωρίς δυσκολία στη νίκη.

Στο 3-2 ανέβηκαν οι γηπεδούχοι, στο 0-5 έπεσε ο ΑΟΚ Χανιά.