“Άλωσε” τη Ν. Σμύρνη στο φινάλε με πέναλτι του Φορτούνη

Super League 1 14 Οκτωβρίου 2017, 22:59

Τρομερό παιχνίδι με εναλλαγές του σκορ στη Νέα Σμύρνη και τον Ολυμπιακό να φέυγει τελικά με πολύ μεγάλη νίκη-ανάσα με 4-3 επί του Πανιωνίου με ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κώστα Φορτούνη στο 87'.

O Πανιώνιος έβαλε δύσκολα στους Πειραιώτες από νωρίς με το γκολ του Σπιρίντοβιτς στο 3′ που πήρε το μεγάλο δώρο από την άμυνα του Ολυμπιακού, ωστόσο οι παίκτες του Τάκη Λεμονή έφτασαν σε εντυπωσιακή ανατροπή μέχρι το ημίχρονο με τρία τέρματα.

Ο Σισσέ ισοφάρισε σε 1-1 στο 20′ με κεφαλιά για να έρθει η πλήρης ανατροπή στο 37′ με τον Ανσαριφάντ να σκοράρει ενάντια στην προηγούμενη ομάδα του για το 1-2. Το ημίχρονο ωστόσο είχε ακόμα ένα γκολ για τους φιλοξενούμενους με τον ίδιο ποδοσφαιριστή να γράφει το 1-3 με κοντινό σουτ σε απόκρουση του Κότνικ. Κάπου εκεί τα πράγματα έδειχναν να καθαρίζουν για τον Ολυμπιακό, με τον Πανιώνιο πάντως να έχει διαφορετική άποψη στο β΄μέρος.

Μέσα σε δύο λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι “κυανέρυθροι” βρήκαν δύο φορές δίχτυα, αρχικά με το χτύπημα πέναλτι του Μασούντ στο 82′ που μείωσε σε 2-3, για να έρθει ο Ντουρμισάϊ να κάνει το 3-3 στο επόμενο λεπτό.

Η τελευταία λέξη του αγώνα άνηκε όμως στο Φορτούνη που ευστόχησε και αυτός στο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Οικονόμου στο 87′ για να δώσει με αυτό τον τρόπο την πολύ μεγάλη “ανάσα” στον Ολυμπιακό μετά από τέσσερα ματς χωρίς νίκη (3-4), λίγες ημέρες πριν από ευρωπαϊκό παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα στην Ισπανία.

Κίτρινες Κάρτες: 23′ Οτζίτζα Οφόε, 31′ Μασούντ, 42′ Γεσίλ, 64′ Ρομαό, 68′ Ταχτσίδης, 87′ Οικονόμου

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών)
Βοηθοί: Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής)- Καμπούρης (Ευβοίας)

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος (71′ Παπαγεωργίου), Μπανανά, Οικονόμου, Χατζισαφί, Κόρμπος (81′ Ντουρμισάι), Σιώπης, Μασούντ, Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας (60′ Λάμπρου), Γεσίλ.

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Φιγκέιρας, Σισέ, Νικολάου, Κούτρης, Ρομαό, Οφόε (64′ Ταχτσίδης), Φορτούνης (88′ Μποτία), Πάρντο, Σεμπά, Ανσαριφάρντ (75′ Τζούρτζεβιτς).