“Αγγλικό σκορ” 6-5 στο Νιό Χωριό

Ροδωπού Νέος Σαμψών | 14 Ιανουαρίου 2023, 20:16

Ο Νέος Σαμψών ήταν ο μεγάλος νικητής του παιχνιδιού των 11 τερμάτων, ο οποίος κέρδισε με 6-5 τα Ροδωπού.

Σε ένα ματς διαφήμιση του.. αγγλικού ποδοσφαίρου, οι δύο ομάδες σημάδεψαν 11 φορές τα αντίπαλα δίχτυα, με το Νέο Σαμψών όμως να είναι ο τελικός νικητής με 6-5.

Το σκορ άνοιξε στο 17′, όταν με προσπάθεια του Μπαμπούλια και τη μπάλα να κοντράρει και στον Σταυρουλάκη. Ο Κρομμύδας έφερε το ματς στα ίσια στο 30ό λεπτό μετά από σέντρα του Νίκου Καλογεράκη.

Το 2-1 ήρθε ξανά με τον Μπαμπούλια,  που πήρε την κεφαλιά έπειτα το κόρνερ του Δόβελου και τη μπάλα να βρίσκει ξανά στον Σταυρουλάκη πριν καταλήξει στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν εκ νέου με τον Τσουρή στο 40′, και το 2-2 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Νέος Σαμψών πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 47′, με τον Μπαμπούλια να σκοράρει από απευθείας εκτέλεσης φάουλ, ενώ το 4-2 πέτυχε ο Μαρτσάκης, από μπαλιά του Δόβελου. Ο Μπαμπούλιας πέτυχε ακόμη ένα τέρμα στο 70′ με σουτ για το 5-2, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά με τον Γιακουμάκη λίγα λεπτά αργότερα ύστερα από αντεπίθεση.

Το 6ο τέρμα των γηπεδούχων σημειώθηκε στο 76′, με τον Κοντό να εκμεταλλεύεται την πάσα του Μπαμπούλια και να σκοράρει για πρώτη φορά στο ματς. Στο 80′ ο Γιακουμάκης πέτυχε το 2ο προσωπικό του τέρμα μειώνοντας για τα Ροδωπού σε 6-4, ενώ το τελικό 6-5 σημειώθηκε από τον Καρλάκη στο 84′ με σουτ έξω από την περιοχή.

Διαιτητής: Κουκλάκης
Βοηθοί: Καντεράκη – Μπαντά

Νέος Σαμψών (Παναγιώτης Παλαθούρας): Καπαδουκάκης, Σαρτζετάκης (73′ Ευθυμάκης), Διαμαντάκης, Βαρίκος, Κοντός, Μανατάκης (73′ Παπαδάκης), Μαρτσάκης, Μπαμπούλιας, Ματσαμάκης (73′ Ψεγιαννάκης), Μπολανάκης, Δόβελος.

Ροδωπού (Γιώργος Καλαϊτζίδης): Μπραουδάκης, Καλογεράκης Ι., Κρομμύδας, Ασγουδάκης (68′ Μαραγκουδάκης), Σταυρουλάκης, Τσουρής, Καλογεράκης Ν., Καλογεράκης Αγ., Παπαγιαννάκης (76′ Καρλάκης), Γιακουμάκης, Πλιάλης.