“Αέρας” στη Μυτιλήνη ο ΣΦΠ Χανιά

Βόλεϊ 12 Νοεμβρίου 2022, 22:11

Ηταν να μην κάνει την αρχή ο ΣΦΠ Χανιά στην Α’ Ζώνη της Α2 Ανδρών, καθώς πανηγύρισε τη δεύτερη σερί νίκη του και πρώτη εκτός έδρας, με 3-0 σετ απέναντι στην ΑΘΛΗΣΗ Μυτιλήνης.

KTEO Κρήτης

Επειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι η ομάδα του Δήμου Μπουρμπάκη μπόρεσε να δώσει συνέχεια στο εντός έδρας “τρίποντο” επί της Πετρούπολης, κατακτώντας ακόμη τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Στο 1ο σετ η ΑΘΛΗΣΗ ξεκίνησε πιο καλά, για να κάνει αντεπίθεση στο τέλος ο ΣΦΠΧ επικρατώντας με 25-23. Στο 2ο σετ η καλή εκκίνηση έγινε από πλευράς ΣΦΠΧ, που προηγήθηκε και 20-15 αλλά και 21-17, αλλά δέχτηκε ένα μεγάλο σερί με αποτέλεσμα να βρεθεί κοντά στην… απώλεια του σετ. Ωστόσο στο τέλος το 24-22 μετατράπηκε σε 25-27 και έγινε το 0-2. Στο 3ο σετ ξανά έγινε μάχη με τη χανιώτικη ομάδα να κάνει ένα σερί 5-0 για να φτάσει στο υπέρ της 25-20.

Η διακύμανση του σκορ
1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-20, 23-25
2ο σετ: 6-8, 14-16, 17-21, 25-27
3ο σετ: 6-8, 14-16, 20-21, 20-25

Τα σετ: 23-25, 25-27, 20-25

ΣΦΠ Χανιά (Δήμος Μπουρμπάκης): Παπάζογλου, Ντίαζ, Παπαδόσηφος, Αυλωνίτης, Δρανδάκης, Γλυνιαδάκης, Ιτσιος, Καϊμακάς (λ), Καλογρίδης, Κορωνιωτάκης, Χατζηδημητρίου, Χότζα.

3η αγωνιστική
Σάββατο 12 Νοεμβρίου
Ιωνικός-Γλυφάδα 3-0

(25-21, 25-16, 25-12)

Ολυμπιάδα-Πανιώνιος 0-3
(16-25, 15-25, 17-25)

Πετρούπολη-Κερατέα 0-3
(18-25, 22-25, 17-25)

ΑΘΛΗΣΗ-ΣΦΠ Χανιά 0-3
(23-25, 25-27, 20-25)

ΑΕ Αρμενίων-Φοίβος 3-0
(25-8, 25-15, 25-17)

Κυριακή 13 Νοεμβρίου
14:30 ΓΕ Ηρακλείου-Κόροιβος στο κλ. Λίντο
Διαιτητές: Καραπουλάκης, Μανωλάκης

Η βαθμολογία
1.Πανιώνιος 9 (9-0)
-.ΑΕ Αρμενίων 9 (9-1)
-.Ιωνικός Νίκαιας 9 (9-2)
4.ΣΦΠ Χανιά 6 (7-3)
-.ΓΣ Κερατέας 6 (7-4)
6.ΓΕ Ηρακλείου* 3 (4-3)
-.Ολυμπιάδα Πατρών 3 (4-6)
-.Φοίβος Μελισσίων 3 (3-6)
-.ΑΘΛΗΣΗ Μυτιλήνης 3 (3-7)
10.ΑΣΠ Γλυφάδας 0 (1-9)
-.ΓΣ Πετρούπολης 0 (0-9)
12.Κόροιβος* 0 (0-6)

Η επόμενη αγωνιστική (4η)
Σάββατο 19 Νοεμβρίου
15:00 ΑΕ Αρμενίων-ΓΕ Ηρακλείου στο κλ. 1ο Γυμν. Ρέντη
16:00 Κερατέα-ΑΘΛΗΣΗ στο κλ. “Ιωάννης Μέγγουλης”
18:00 Κόροιβος-Ιωνικός στο κλ. Αμαλιάδας
18:30 Φοίβος-Πανιώνιος στο κλ. Μελισσίων

Κυριακή 20 Νοεμβρίου
16:00 ΣΦΠ Χανιά-Ολυμπιάδα στο κλ. Σούδας
18:00 Γλυφάδα-Πετρούπολη στο κλ. “Οδυσσέας Παπαδόπουλος”

Επιμέλεια: Λευτέρης Αντωνακάκης

manolikakis

Rabona ad