“4 στα 4” η Καβάλα απέναντι στον Πιερικό

Football League 10 Απριλίου 2021, 13:55

H Kαβάλα πέτυχε την 4η νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στο Βόρειο όμιλο της Football League, μετά τη νέα επικράτηση, αυτή τη φορά με 3-0 σε βάρος του Πιερικού, στο "Ανθή Καραγιάννη".

Οι γηπεδούχοι συνάντησαν δυσκολίες μονάχα για ένα ημίχρονο, αφού “καθάρισαν” το ματς στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης με δύο γρήγορα γκολ.

Με το ξεκίνημα, στο 47′, ο Αδαμάκης έδωσε το προβάδισμα, μετά από πάσα του Βαλαβανόπουλου, ενώ δύο λεπτά μετά ακολούθησε το 2-0, από το γέμισμα του Ορφανίδη και την κεφαλιά του Στίκα.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα στη συνέχεια για τον Πιερικό που έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 55′. Ο Γιαλαμίδης  ανέτρεψε τον Κόκκορη που ήταν σε προφανή θέση για γκολ και άφησε έτσι την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα από νωρίς στο δεύτερο μέρος.

Το έργο της Καβάλας έγινε ακόμα πιο εύκολο και κατάφερε να φτάσει στην επίτευξη τρίτου τέρματος στο φινάλε ξανά με τον Αδαμάκη. Στο 85′ ο 20χρονος επιθετικός βρέθηκε μέσα στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Αλεξιάδη για το τελικό 3-0.

Κίτρινες Κάρτες: Τοπαλίδης (26′), Κυβελίδης (78′), Παπαδόπουλος (90+3′)
Κόκκινες Κάρτες: Γιαλαμίδης (54′)

Διαιτητής: Κακουλίδης (Θράκης)
Βοηθοί: Καραγιάννης (Θράκης) – Κουβαλάκης (Δράμας)
4ος διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας)

Kαβάλα (Κώστας Ανυφαντάκης): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Παντεκίδης, Στίκας, Κολλαράς, Θωμαΐδης (81′ Βακιρτζής), Γαβριηλίδης, Λ. Παπαδόπουλος (46′ Αδαμάκης), Κόκκορης (57′ Κέρθι), Ορφανίδης (73′ Γεωργακόπουλος), Βαλαβανόπουλος (73′ Μελισσόπουλος)

Πιερικός (Nίκος Θεοδοσιάδης-Μάριος Παναγιώτου): Αλεξιάδης, Τοπαλίδης (60′ Κανταρτζής), Γιαλαμίδης, Αποστολόπουλος, Χαρτσιάς, Ιντζόγλου (74′ Ιτσιος), Μακρής, Δεμηρτζόγλου (60′ Μπουολή), Χ. Παπαδόπουλος, Γκατσολάρι (87′ Τακίδης), Κυβελίδης (74′ Μηλιώτης)