Προβάδισμα της ΑΕΚ με “100άρα”

Μπάσκετ 11 Μαΐου 2021, 22:22

Ποδαρικό με νίκη στα πλέι οφ της Basket League η ΑΕΚ που επικράτησε του ΠΑΟΚ με 102-89. Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την προσεχή Πέμπτη (13/05, 20:00) στη Θεσσαλονίκη.

Ο “δικέφαλος του Νότου” κατάφερε στην τέταρτη περίοδο να επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του και με ηγέτη τον Μέικον και τα μακρινά σουτ, να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και να φθάσει στην πρώτη νίκη στη σειρά.

Ο Αμερικανός στα 22 λεπτά που έμεινε στο παρκέ πέτυχε 28 πόντους με 7/9 τρίποντα, 2/2 δίποντα και 3/4 βολές. Για την ΑΕΚ που έχασε στο ξεκίνημα τον Κιθ Λάνγκφορντ που τραυματίστηκε και αποχώρησε στο πρώτο λεπτό, ο Μορέιρα είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Λοτζέσκι τελείωσε με 10 πόντους.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και κορυφαίος τον Γκρίφιν μρ 19 πόντους, τον Τέρνερ με 17 και τον Μπιτς με 13.

Δεκάλεπτα: 19-25, 52-46, 73-72, 102-89.
Διαιτητές: Παπαπέτρου, Κ. Πουρσανίδης. Καλδίρης.

ΑΕΚ (Βαγγέλης Αγγέλου): Μορέιρα 16, Μέικον 28 (7), Λάνγκφορντ, Ματσιούλις 9, Γιάνκοβιτς 8, Κατσίβελης 6, Χρυσικόπουλος 7 (1), Ζήσης 5 (1), Γκίκας 9 (1), Λοτζέσκι 10 (1), Κίνγκσλεϊ 4.

ΠΑΟΚ (Άρης Λυκογιάννης): Μπιτς 13 (3), Κονατέ 10, Λοβ 11 (1), Γκρίφιν 19 (2), Τσαλμπούρης, Μαργαρίτης 5 (1), Κακλαμανάκης 8, Ιατρίδης, Καμπερίδης 3 (1), Παπαντωνίου, Κάρτερ 3 (1), Τέρνερ 17 (3).