Προβάδισμα Ολυμπιακού στους “Ζωσιμάδες

Ποδόσφαιρο 7 Απριλίου 2021, 20:12

Προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Ολυμπιακός μετά το ισόπαλο 1-1 με τον ΠΑΣ στους "Ζωσιμάδες". Προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι, ισοφάρισαν στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι και όλα θα κριθούν πλέον στη ρεβάνς του Καραϊσκάκης.

Ο ΠΑΣ παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο και αποδείχτηκε και πάλι “σκληρό καρύδι” για τους πρωταθλητές Ελλάδας, οι οποίοι βρήκαν το πολύτιμο εκτός έδρας γκολ στο τελευταίο 20λεπτο, με υπέροχη προσπάθεια του Χασάν.

Ενα γκολ που δίνει σαφέστατα τον πρώτο λόγο στον Ολυμπιακό, χωρίς να έχει κριθεί όμως τίποτα αφού το συγκρότημα του Αργύρη Γιαννίκη φαντάζει δυνατό να κάνει την οποιαδήποτε “ζημιά”.

Στο αγωνιστικό μέρος, το πρώτο ημίχρονο ήταν σε γενικές γραμμές ισορροπημένο για τις δύο ομάδες και τις ευκαιρίες να είναι ελάχιστες μπροστά από τις δύο εστίες.

Ωστόσο, ο ΠΑΣ κατάφερε στις καθυστερήσεις. του ημιχρόνου να κερδίσει πέναλτι μετά από σουτ του Κάστρο και χέρι του Μπα. Ο Λετονός Τρεϊμάνις αφού τσέκαρε και το VAR έστειλε στην “‘άσπρη βούλα” τον Εραμούσπε, που ήταν εύστοχος απέναντι από τον Σα για το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά, όμως ο ΠΑΣ είχε την πρώτη μεγάλη φάση σε τετ α τετ του Μιλιντσεάνου, αλλά ο Σα κράτησε το 1-0, στο 56′.

Η πίεση των φιλοξενούμενων στη συνέχεια απέφερε “καρπούς” στο τελευταίο 20λεπτο, με τον Χασάν να ισοφαρίζει με υπέροχο γυριστό στο 73′, από σέντρα του Φορτούνη.

Λίγα λεπτά μετά, ο Ελ Αραμπί που είχε μπει αλλαγή νωρίτερα, “άγγιξε” το 1-2 απέναντι από τον Λοντίγκιν, αλλά το τελείωμά του δε βρήκε δίχτυα.

Στη συνέχεια μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα δεν υπήρξε η μεγάλη φάση και το τελικό 1-1 αφήνει “ανοιχτούς λογαριασμούς” για τη ρεβάνς.

Κίτρινες Κάρτες:  Παντελάκης (12′), Εραμούσπε (14′), Ρέαμπτσιουκ (21′), Κάστρο (44′), Πίρσμαν (45+3′), Μπα (45+5′),

Διαιτητής: Τρεϊμάνις (Λετονία)
Βοηθοί: Γκουντερμάνις, Σπασγιονίκοβς (Λετονία)
4ος: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
VAR: Στεφάνσκι (Πολωνία)
ΑVAR: Νικολαΐδης (Μακεδονίας)

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Παντελάκης, Πίρσμαν, Κάστρο, Ντομίνγκεθ, Καρτάλης (90+3′ Λιάσος), Ελευθεριάδης (81′ Πανουργιάς), Παμλίδης (87′ Μπρένερ), Μιλιντσεάνου (81′ Κάργας)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Μπα, Παπασταθόπουλος (46′ Χολέμπας), Λαλά (46′ Ανδρούτσος), Ρέαμπτσιουκ (61′ Μασούρας), Καμαρά (69′ Εμβιλά), Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Μπρούμα (69′ Ελ Αραμπί), Χασάν