Πρώτο γκολ Γιακουμάκη στη νίκη-πρόκριση της ΑΕΚ στο Αγρίνιο

Κύπελλο Ελλάδος | 20 Δεκεμβρίου 2017, 22:36

Με τέσσερα γκολ φιλοδώρησε η ΑΕΚ τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο στην πρώτη εκ των δύο αναμετρήσεων για τη φάση των "16" του Κυπέλλου Ελλάδος. Το πρώτο του γκολ με τα κιτρινόμαυρα πέτυχε ο πρώην φορ του Πλατανιά, Γιώργος Γιακουμάκης.

Το σκορ άνοιξε με πέναλτι ο Χριστοδουλόπουλος στο 45ο λεπτό, ύστερα από ανατροπή του Κονέ από τον Μάρκος Πάουλο.

Στην επανάληψη, ο Μπακασέτας χρειάστηκε μόλις ένα λεπτό για να σκοράρει ύστερα από ασσίστ του Λόπες για το 0-2. Το τρίτο τέρμα για την “Ενωση” πέτυχε ο Γκάλο με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ το τελικό 4-0 έγραψε ο Γιακουμάκης στο 87΄, πετυχαίνοντας όπως προαναφέρθηκε το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της ΑΕΚ.

Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)

Βοηθοί: Κ. Ποντίκης (Πρέβεζας), Κ. Νικολαϊδης (Μακεδονίας)

4ος διαιτητής: Γ. Βρέσκας (Ημαθίας)

Παναιτωλικός (Μ. Χάβος): Κυριακίδης, Μιχάι, Μόρας (61′ Ρόσα), Χαντάκιας (52′ Ροντρίγκες), Ρότσα, Μοράρ, Μάρκος Πάουλο, Μάζουρεκ, Τσοκάνης, Ντίας, Κλέσιο (74′ Μαρινάκης).

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Κονέ, Γαλανόπουλος, Χριστοδουλόπουλος (70′ Γιακουμάκης), Μπακασέτας, Λόπες (80′ Κλωναρίδης), Αραούχο.