Πρώτη θέση για την Εθνική Νέων με νίκη απέναντι στην Ισπανία

Μπάσκετ 12 Ιουλίου 2017, 22:57

Το "3Χ3" στα φιλικά παιχνίδια σε Χανιά και Ρέθυμνο έκανε η Εθνική Νέων Ανδρών δείχνοντας έτοιμη για το μεγάλο ραντεβού του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ20, που ξεκινάει το Σάββατο (15/07). Η Ελλάδα επικράτησε σε ένα σπουδαίο φιλικό παιχνίδι με 79-74 της Ισπανίας.

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε από το ξεκίνημα στο κλειστό του Κλαδισού με τις δύο ομάδες ιδιαίτερα παραγωγικές στο πρώτο ημίχρονο. Το σκορ άλλαζε συχνά “χέρια” (0-3, 3-5, 7-5, 10-7, 13-9, 13-14, 15-14, 15-16, 17-16) με την Ισπανία με σερί 5-0 να ξεφεύγει για λίγο με 21-17 και την Ελλάδα να ισοφαρίζει σε 21-21. Τελικά το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 23-21 για του Ίβηρες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με τρίποντο του Κόνιαρη η Ελλάδα πέρασε μπροστά με 26-23 για να συνεχιστεί η εναλλαγή στο σκορ μέχρι και το 26-28. Τότε η ελληνική ομάδα με σερί 8-0 ξέφυγε με 36-28, για να πάρει η διαφορά τη μέγιστη τιμή της λίγα λεπτά μετά (40-30). Με buzzer-beater του Φλιώνη η Ελλάδα πήγε στ’ αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων (46-38) και με την έναρξη της τρίτης περιόδου έφτασε τη διαφορά ξανά στους 10 (48-38). Η Ισπανία με συνεχόμενα τρίποντα έριξε τη διαφορά, με την Εθνική ομάδα να βρίσκει αρκετές λύσεις μέσα στη ρακέτα με τον Θοδωρή Καρρά και να διατηρεί συνεχώς το προβάδισμα. 3’ και 12’’ πριν το τέλος της περιόδου η Ισπανία μείωσε σε 54-53, για να λήξει το δεκάλεπτο με 60-55.

Με τον Γκαρθία “ζεστό” η Ισπανία έφτασε ξανά σε απόσταση… αναπνοής (63-61) και η διαφορά ενός καλαθιού διατηρήθηκε για αρκετά λεπτά. Ένα τρίποντο του Μουράτου κι ακόμα ένα καλάθι του Καρρά έφεραν την Ελλάδα στο 75-68, αλλά η “απάντηση” ήρθε με τρίποντο του Λόπεθ (75-71). Με βολές του Δίπλαρου 59’’ πριν το φινάλε η Εθνική Νέων Ανδρών έδειχνε να “καθαρίζει” το ματς αλλά το τρίποντο του εκπληκτικού Μπαρέιρο έφερε την Ισπανία σε απόσταση τριών πόντο. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια έκλεψαν την μπάλα και είχαν την κατοχή 38’’ πριν το τέλος. Το κλέψιμο του Αγραβάνη με τη βοήθεια του Κόνιαρη και οι βολές του Καρρά και του Μουράτου “σφράγισαν” την ελληνική νίκη, με τον κόσμο που είχε δυναμική παρουσία στον Κλαδισό να χαρίζει το ζεστό χειροκρότημα στους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, που έδειξαν πολύ καλό πρόσωπο στα φιλικά ματς της Κρήτης, που αποτέλεσαν την πρόβα-τζενεράλε για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 46-38, 60-55, 79-74

Ελλάδα (Παπαθεόδωρου): Μιλεντίγιεβιτς 2, Κόνιαρης 7 (1), Φλιώνης 9 (2), Καρράς 19, Σκουλίδας 8 (1), Δίπλαρος 10, Αγραβάνης 2, Χρηστίδης 8, Μουράτος 14 (1), Παπαδάκης, Τάταρης.

Ισπανία (Ναβάρο): Ντε Λα Ρούα, Γκαρθία 15 (2), Λόπεθ 9 (1), Ρίγκο 6 (2), Τζου 1, Μαθάιρα, Γιούστα 7, Σορόλα 6, Μάρτι 4, Ρ. Βίλα 8, Μπαρέιρο 18 (2), Ιντέχεν, Ε. Βίλα