Πρώτη νίκη το Τυμπάκι, 3-0 τον Αλμυρό

Γ' Εθνική 20 Νοεμβρίου 2022, 17:32

Με το εμφατικό 3-0 επικράτησε ο ΑΟ Τυμπακίου του Αλμυρού πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Στον αντίποδα η ομάδα του Γαζίου υποχρεώθηκε στην παρθενική της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα καθώς στην πρεμιέρα είχε επικρατήσει με 2-1 (και μάλιστα με ανατροπή) του Άρη Πετρούπολης στο γήπεδό της.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ (1-0) στο 5ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ Λέοναρντ Σένκα, ενώ η ομάδα του Γαζίου δημιούργησε την πρώτη καλή της στιγμή ένα λεπτό αργότερα (6′) αλλά η κεφαλιά του Μάγκα μετά από εκτέλεση φάουλ του Φραγκουλάκη ήταν άστοχη.

Στο 10′ ο Γιώργος Βακράκος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γιώργο Χανιωτάκη που έδιωξε σε κόρνερ, ενώ η κεφαλιά του Αντώνη Μπουρσέλη -έπειτα από σέντρα του Παγώνη- μήταν άστοχη στο 24ο λεπτό.

Στο 40ό λεπτό η ομάδα του Τυμπακίου διπλασίασε τα τέρματά της (2-0). Ο Μανώλης Γκελοσάνι “σέρβιρε” στον Γιώργο Βακράκο και εκείνος με πλασέ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Χανιωτάκη.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους το μακρινό σουτ του Γιώργου Αγαπάκη (που πέρασε ως αλλαγή), δεν προβλημάτισε τον Δημαράκη που μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο 70ό λεπτό ο Χανιωτάκαης επενέβη εντυπωσιακά στο πλασέ του Βακράκου και ένα λεπτό αργότερα (71′) ο Δημαράκης έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε το πλασέ του Αγαπάκη.

Στο 79ο λεπτό “ήρθε” το 3-0 για την ομάδα του Τυμπακίου με το καταπληκτικό σουτ του Γεράσιμου Αριστεινίδη. Η σημαντικότερη στιγμή του Αλμυρού σημειώθηκε στο 85ο λεπτό όταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πιερτζιάκομι “αποκρούσθηκε” από τη συμβολή των δοκών του Δημαράκη.

Διαιτητής: Τρίγκας (Χανίων)
Βοηθοί: Οβάκογλου, Πέτσας (Χανίων)

Τυμπάκι: Δημαράκης, Βρετός, Δουλγεράκης, Κουρουθιανάκης, Λούσι, Αριστεινίδης, Γκελοσάνι, Σένκα (83′ Γ. Παπαδάκης), Τριανταφυλλίδης (87′ Σπυριδάκης), Φραγκιαδουλάκης (87′ Καργάκης), Βακράκος (82′ Νικολακάκης).

Αλμυρός: Χανιωτάκης, Μάγκας (68′ Ντιονίσιο), Παγώνης, Ενγκουέμ, Γιουκαρής, Κοιλιάρας, Μπουρσέλης (66′ Χαϊντίνι), Νικολάου (46′ Αγαπάκης), Πιερτζιάκομι, Φραγκουλάκης, Γκέτσι (72′ Κατσικοκέρης).