Πρώτη νίκη στο φινάλε

Super League 1 16 Μαΐου 2021, 21:28

Την πρώτη του νίκη στα πλέι οφ της Super League έμελλε να πανηγυρίσει στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής ο Αστέρας Τρίπολης. Οι Αρκάδες χάρη σε γκολ-πέναλτι του Γκόμες νίκησαν τον ΠΑΟΚ 1-0 στην Τούμπα.

Ο Αστέρας κλείνει έτσι με νίκη μία χρονιά η οποία είχε κριθεί επί της ουσίας με την είσοδο στα πλέι οφ. Ο ΠΑΟΚ στον αντίποδα ολοκληρώνει τη δική του σεζόν με δεύτερη σερί ήττα, στη 2η θέση.

Το μοναδικό γκολ σημειώθηκε στο 28′. Ο Σβαμπ ανέτρεψε τον Γκόμες και ο Τζοβάρας έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Γκόμες ανέλανε την εκτέλεση, ο Πασχαλάκης απέκρουσε αλλά υπήρξε επανάληψη αφού ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ μετακινήθηκε νωρίτερα από την εκτέλεση. Στη δεύτερη “απόπειρα” ευστόχησε και άνοιξε τελικά το σκορ για τον Αστέρα (0-1).

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε ν’ αντιδράσει μέχρι την ανάπαυλα αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ρίσκαρε ακόμα περισσότερο για να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Ο Τζόλης απείλησε στο 65′ χωρίς επιτυχία, ενώ στα επόμενα 25 λεπτά δεν υπήρξε κάτι το ουσιαστικό με την τελευταία φάση να καταγράφεται στο 89′ με την κεφαλιά του Ουάρντα που πέρασε άουτ.

Κίτρινες Κάρτες: Καστάνιο (77′), Αλβαρες (82′), Ουάρντα (86′)

Διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
Βοηθοί: Νικολακάκης (Λασιθίου) – Χασάν (Ξάνθη)
4ος διαιτητής: Κοτσάνης (Δράμας)
VAR: Σκουλάς (Θεσσαλίας)
AVAR: Χριστάκογλου (Χαλκιδικής)
Παρατηρητής: Δαγκλής (Μακεδονίας)

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Μιχάι (46′ Μιχάι), Βαρέλα (63′ Νινούα), Μιχαηλίδης, Λύρατζης, Σβαμπ (63′ Κρμέντσικ), Τσινγκάρας, Περέιρα, Τζώλης, Κωνσταντέλιας (46′ Ουάρντα), Σφιντέρσκι (63′ Ροντρίγκο)

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Γκαρσία, Τασουλής, Καστάνιο, Σουάρεθ, Μπελόκ (90+3′ Καρδάρης), Βαλιέντε, Γκόμες (46′ Κώτσιρας), Σίτο (62′ Αλβαρες), Αλί Μπαμπά (46′ Κανελλόπουλος), Τζίμας (90+3′ Χριστόπουλος)