Πρώτη νίκη η Λαμία: 1-0 τον Λεβαδειακό

Super League 1 1 Οκτωβρίου 2022, 21:23

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Λαμία που έκαμψε την αντίσταση του Λεβαδειακού με 1-0.

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι χωρίς τις πολλές ευκαιρίες η Λαμία βρήκε το γκολ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τον Μποάκιε και πήρε έτσι το πρώτο της τρίποντο.

Νίκη ανάσα για την ομάδα της Φθιώτιδας που ξεκόλλησε έτσι από τις τελευταίες θέσεις, ενώ χαμηλά και χωρίς νίκη παρέμεινε από την άλλη ο Λεβαδειακός του Γιάσμινκο Βέλιτς που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του.

To πρώτο 45λεπτο δεν είχε ουσιαστικά τίποτε για τις δύο ομάδες από πλευράς ευκαιριών αφού αμφότερες δε μπόρεσαν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για κάτι καλό, με τη δύναμη και τις μονομαχίες να κυριαρχούν.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου η Λαμία πάτησε καλύτερα και κατάφερε τελικά να βρει εκείνη πρώτη το γκολ μετά από στατική φάση. Από κόρνερ στο 61′ η μπάλα έμεινε στην περιοχή και ο Μποάκιε σκόραρε για το 1-0.

Στο τελευταίο 10λεπτο η Λαμία έφτασε κοντά στο 2-0. Πιο συγκεκριμένα στο 83′ ο Κορνέζος βρέθηκε σε θέση βολής στην περιοχή, αλλά δε μπόρεσε να σκοράρει, με τον Μάρκοβιτς να του αρνείται το γκολ.

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Σινιοράκης (Χανίων) – Χριστάκογλου (Χαλκιδικής)
4ος διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας)
VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
AVAR: Στεφανής (Καρδίτσας)

Κίτρινες κάρτες: Μουτίνιο (16′), Βήχος (31′), Αντέζο (44′), Μπελμόν (70′), Τσιλούλης (70′), Γκοράνοφ (84′), Μανούσος (86′)

Λαμία (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοβ, Γκοράνοβ, Κορνέζος, Αντέτζο, Σιμόν, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Νούνιες (58′ Ασκόφσκι, 90+3′ Πας), Σλίβκα (58′ Ντε Βινσέντι), Τσιλούλης, Μποάκιε (71′ Μανούσος)

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Τσάπρας, Βινίσιους, Λιάγκας, Βήχος (71′ Παναγιώτου), Μπελόντ, Μεχία (75′ Τόρο), Βρακάς, Σκράβκα (63′ Νίκας), Μουτίνιο, Δούμτσιος (75′ Τσιριγώτης)