Πρώτη νίκη για Αναγέννηση, 0/2 για Κύδωνα

ΕΚΑΣΚ | 31 Οκτωβρίου 2020, 21:07

Η Αναγέννηση πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα Ανδρών της ΕΚΑΣΚ, επικρατώντας του Κύδωνα, με 66-52 στο κλειστό Αρκαλοχωρίου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από νωρίς μπροστά στο σκορ (5-0), προηγήθηκαν στη συνέχεια με 12-4, για να μειώσει ο Κύδων σε 12-11 και να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με 17-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αναγέννηση απέκτησε διψήφια διαφορά (28-15), για να μειώσει ο Κύδων αρχικά σε 28-21 και στη συνέχεια σε 30-26, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις για να μπορέσουν ξανά να ανοίξουν τη διαφορά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Αναγέννηση… πάτησε το γκάζι και με επιμέρους σκορ 15-4 έκανε το αποφασιστικό βήμα για την τελική επικράτηση με το 52-32 στο 30’.

Ο Κύδων προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι μειώνοντας με σερί 8-0 σε 52-40 και στη συνέχεια σε 53-48, με επιμέρους σκορ 16-1 υπέρ του. Το τρίποντο του Φραγκιαδάκη όμως “έκοψε τα πόδια” των φιλοξενούμενων και έδωσε την απαιτούμενη ανάσα στους γηπεδούχους (56-48) για να μπορέσουν τελικά να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Διαιτητές: Μακρής-Αϊβαλιώτης

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 37-28, 52-32, 66-52

Αναγέννηση (Μύρων Παπαδάκης): Μαυρίκος 4(1), Σπυριδάκης 9, Καμπιτάκης 2, Καλογεράκης 12 (1), Σταματάκης 2, Δράγαζης 2, Μπελεφάντης 11 (1), Φραγκιαδάκης 12 (1), Αλετράς 12.

Κύδων (Γιάννης Ηλιάκης): Μαγγελάκης 3 (1), Ρέκκας-Βεντήρης 15 (2), Λυρώνης 6, Λιονάκης 5 (1), Ξηροφώτος 6, Μανώλης 2, Λουκάκης 13 (1), Τζιόλας 2.