Πρώτη ήττα στο ΒΑΚ για τον ΟΦΗ στον… πόντο

Μπάσκετ 30 Οκτωβρίου 2022, 19:06

Ο Δούκας στον… πόντο υποχρέωσε στην πρώτη εντός έδρας – και 2η συνεχόμενη – ήττα τον ΟΦΗ (76-77), στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής.

Ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα στο παρκέ (5-0, 12-6), αλλά γρήγορα η αθηναϊκή ομάδα έφερε την απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι, για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με σκορ 20-20. Οι φιλοξενούμενοι ήταν να μην πάρουν προβάδισμα, καθώς κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους 40-34.

Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη από την άλλη δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση και δεχόμενη ένα μεγάλο σερί βρέθηκε πίσω στο σκορ με 17 πόντους (42-59) στο 28’. Ο ΟΦΗ… αφυπνίστηκε στα τελευταία λεπτά, έσφιξε για τα καλά την άμυνά του και με ένα μεγάλο σερί βρέθηκε στο -1 (64-65) στο 36’. Ο Δούκας ξέφυγε με 4 (69-73), ο ΟΦΗ δεν το… έβαλε κάτω αλλά τελικά το… θρίλερ κατέληξε στους φιλοξενούμενους (76-77).

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Τζίμης-Παπαδόπουλος Χρ.
Τα δεκάλεπτα: 20-20, 34-40, 51-62, 76-77

ΟΦΗ (Ράλλης-Καρλάφτης): Μποχωρίδης 29 (6), Μπουλάτοβιτς 10, Τσερκιτζόγλου 6 (2), Μηλαθιανάκης 1, Πέτρου, Λιανός 2, Σταμπουλής 28 (2), Αναστασάκης, Θεοδωρίδης, Πάλλης.

Δούκας (Σορώτος): Μαραγκόπουλος 3 (1), Στεργίου 4 (1), Κοψιάς 15 (1), Γεωργιάδης 17 (5), Μιχαήλ 13(3), Λιβανός 7, Χατζής 3(1), Μαλτέζος 6, Τσιτσιγιάννης 9, Ομαρ.