Πρώτη εντός έδρας ήττα για ΑΟΚ Χανιά

Α.Ο.Κ. Χανιά | 1 Δεκεμβρίου 2019, 19:58

Ο ΑΟΚ Χανιά γνώρισε την ήττα από το Πέρα με 68-65 στο γήπεδο του Κλαδισού για να φύγει πρώτη φορά ηττημένος στην έδρα του φέτος στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής.

Πρόκειται ουσιαστικά για μια ήττα μη αναμενόμενη, από την άλλη η εμφάνιση των παικτών του Χρ. Παπανικολάου δεν ήταν ανάλογη άλλων παιχνιδιών…

Ο ΑΟΚ ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι χτίζοντας μια διαφορά που έφτασε και τους 8 πόντους (18-10) όμως οι κακές επιλογές δεν του έδωσαν την ευχέρεια να τη διατηρήσει στη συνέχεια.

Κακές επιλογές επιθετικά και η αμυντική χαλαρότητα επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να φτάσουν τον ΑΟΚ και μάλιστα να περάσουν μπροστά μετά από 15 λεπτά παιχνιδιού. Μάλιστα το Πέρα κατάφερε να φτάσει μέχρι και στο +8 εκμεταλλευόμενο το κακό τρανζίσιον του ΑΟΚ. Ευτυχώς για την ομάδα των Χανίων, τα σουτ του Κατράνα στο τέλος του ημιχρόνου άφησαν τη διαφορά στο +3 για τους φιλοξενούμενους.

Η ισοφάριση ήρθε στο 23’ για τον ΑΟΚ με τρίποντο του Σκαμνάκη για το 40-40. Ακόμα και σε εκείνο το σημείο όμως η άμυνα ζώνης που χρησιμοποιούσε ο Χρήστος Παπανικολάου δεν έβρισκε καμία αντίσταση στην πραγματικότητα για τους αντιπάλους όπου έβρισκαν εύκολους διαδρόμους στη ρακέτα είτε ελεύθερα σουτ.

Ο ΑΟΚ κατάφερε να πλησιάσει στο καλάθι (45-47) με τον αρχηγό της ομάδας, Μανώλη Αδοντάκη να πετυχαίνει γρήγορα καλάθια και να βάζει ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι παρά την εντυπωσιακή ευστοχία των αντιπάλων από τη γραμμή του τριπόντου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι άρχισε να έχει άγρια ομορφιά με τους παίκτες και των δύο ομάδων να παίζουν σκληρό μπάσκετ, τα σουτ των φιλουξενουμένων να χτυπάνε στο σίδερο και τον ΑΟΚ να φτάνει πάλι το παιχνίδι στο πόντο, τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του παιχνιδιού (58-59).

Εκεί οι εξαιρετικές άμυνες των Σκαμνάκη και Κελεσίδη βοήθησαν τη μια μεριά του γηπέδου, όμως η επιθετική δυστοκία δεν επέτρεπε να περάσουν μπροστά στο σκορ. Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού με το Πέρα να βρίσκεται 3 πόντους μπροστά (65-62) και ο ΑΟΚ να είναι εμφανώς εκνευρισμένος από την αστοχία του και κάποια σφυρίγματα τα οποία δημιούργησαν ένταση.

Το τελικό 68-65 έδωσε μια δίκαιη νίκη στους φιλοξενούμενους με τον ΑΟΚ Χανιά να είναι εξαιρετικά άστοχος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και παρότι έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο το πλήρωσε στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 32-35, 49-54, 65-68

ΑΟΚ (Παπανικολάου): Κελεσίδης 13, Ιωακειμίδης 7, Αλεξίου 3, Σκαμνάκης 3, Ζανιδάκης 9, Βρεττός, Κατράνας 3, Μηντζαρίδης, Κιγμέτογλου 17, Αδοντάκης 7, Σειραδάκης, Παλαιοκρασσάς 2.

Πέρα (Γκαναβιάς): Βαρδάλος 1, Μάντακας, Δρόσος 2, Βλάχος 10, Ζακυνθινός 13, Τσολάκης 22, Πεφάνης, Κεφαλάς 2, Μαντάς, Γονίδης, Βαρσαμούλας, Καβαλαράκης.