Πρωταθλήτρια κόσμου η Κροατία στο Ηράκλειο

Χάντμπολ 19 Ιουνίου 2022, 21:25

Η Κροατία είναι η νέα Παγκόσμια πρωταθλήτρια Εφήβων, καθώς επικράτησε στον τελικό (ο οποίος κρίθηκε στα σουτ άουτ) της Βραζιλίας 2-1. Την τρίτη θέση κατέλαβε το Ιράν που νίκησε στον μικρό τελικό τη Γαλλία.

Έπεσε -με τη διεξαγωγή του μικρού και του μεγάλου τελικού- η αυλαία του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Beach Handball Εφήβων το οποίο διεξήχθη στο Ηράκλειο (Karteros Beach Sports Center). Η τελική κατάταξη φέρνει την Κροατία πρώτη, τη Βραζιλία δεύτερη, το Ιράν τρίτο και τη Γαλλία τέταρτη.

Πήρε τα σκήπτρα από την Ισπανία η Κροατία

Σε Ευρωπαϊκά χέρια παρέμεινε ο τίτλος του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Εφήβων (Κ18). Στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης χρειάστηκε η διαδικασία των σουτ άουτ για να αναδειχθεί ο νέος πρωταθλητής κόσμου με την Κροατία να διαδέχεται την Ισπανία στον θρόνο.

Η Βαλκανική ομάδα επικράτησε με 2-1 (19-18, 12-16, 9-6) της Βραζιλίας και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Κροατία – Βραζιλία 2-1 (19-18, 12-16, 9-6)

Κροατία: Κονφόρτα 12, Φiλίποβιτς 4, Τσβετίτσιανιν 4, Μπότιτς 1, Τόμιτς 10, Φάμπεκ 2, Γκλαβέντεκιτς 5, Μπούμπαλο 2, Γιουράσοβιτς, Κρανίσεβιτς.

Βραζιλία: Ντουάρτε, Σαντάνα, Γκονζάλβες 4, Μοραΐς, Ολιβέιρα 4, Σαβιέρ 11, Καετάνο 4, Φρέιτας 8, Καλκάνιο 9, Μασάδο.

Διαιτητές: Μπαρτκόβιακ, Λάκομι (Πολωνία) Αποκλεισμοί: 1-2

3ο για πρώτη φορά στην ιστορία του το Ιράν

Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε το Ιράν, για πρώτη φορά στην ιστορία του, καθώς επικράτησε με 2-0 (20-16, 19-18) της Γαλλίας στον μικρό τελικό της διοργάνωσης.

Οι Ιρανοί «κυριάρχησαν» στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να κατακτήσουν το πρώτο σετ με 20-16. Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και έφτασαν στην διαδικασία του «χρυσού γκολ», με το Ιράν να σκοράρει και να παίρνει το σετ με 19-18 και την νίκη με 2-0.

Γαλλία – Ιράν 2-0 (20-16, 19-18)

Γαλλία: Μας 6, Ακακπό 4, Ντιμπουά 8, Περσικό 2, Ντεσμπονέ , Ουλιέ , Σαϊντανί, Ραταμπούλ, Ντεσάμπ 12, Πετί 2.

Ιράν: Χοσεϊνί Γκοχάρι 1, Σαεϊντί , Χεϊνταριάν Χ., Σαμς Φαλαβαργιάνι 12, Χεϊνταριανπούρ 4, Χεϊνταριάν Α. 10, Ιμάνι Μασούντ, Αλιπούρ, Γκόλνταν, Εντεσάρι Ναγιαφαμπάντι 12.

Διαιτητές: Μπαρμπόσα – Λέμος (Πορτογαλία) Aποκλεισμοί: 1-4