Πρωταθλήτρια χειμώνα η Παλαιόχωρα!

Παλαιόχωρα Κρητικός Αστέρας | 26 Φεβρουαρίου 2017, 18:18

Τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα κατέκτησε η Παλαιόχωρα που έκλεισε ιδανικά τον α’ γύρο του ομίλου τίτλου μετά και το νέο "τρίποντο" στην έδρα της με σκορ 2-1 επί του Κρητικού Αστέρα.

Η Παλαιόχωρα κατάφερε από πολύ νωρίς να βάλει τα… θεμέλια για την επικράτησή της, αφού μέχρι το πρώτο 25λεπτο βρέθηκε να είναι μπροστά με 2-0.

Από την άλλη, ο Κρητικός Αστέρας, που “πάλεψε” το ματς στη συνέχεια και μείωσε στο τελευταίο 15λεπτο, κρατάει την πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στην πρωτοπόρο ομάδα του πρωταθλήματος και δείχνει πολύ καλά στοιχεία με το νεανικό σύνολο που διαθέτει.

Το πρώτο γκολ σημειώθηκε στο 15’ για την Παλαιόχωρα, αφού ο Κουλούρης πήρε το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Γκαβρίλοβιτς και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Πολύ γρήγορα ήρθε και το 2-0 στο 25’, με τον Δρακάκη αυτή τη φορά να σκοράρει με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Κουλούρη.

Στο 75’ ο Κρητικός Αστέρας έδωσε ενδιαφέρον στο ματς με το απευθείας φάουλ του Α. Ψαράκη, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να φτάσει στη μεγάλη έκπληξη στο τέλος.

Αντίπαλοι για πρώτη φορά στην ποδοσφαιρική τους πορεία αγωνίστηκαν τα αδέρφια Ψαράκη, για την Παλαιόχωρα ο 23χρονος επιθετικός Μάνος και για τον Κρητικό Αστέρα, ο 17χρονος μεσοεπιθετικός Άκης που ήταν και ο σκόρερ της ομάδας του.

Διαιτητής: Γ. Γιαννουλάκης
Βοηθοί: Δαράκης-Αντωνίου

Παλαιόχωρα (Βασίλης Παπαδάκης): Συροκάκης, Θεοδωράκης, Κριάρης, Λιονάκης, Λ. Μανουσάκης, Μποτωνάκης, Αντ. Μανουσάκης, Μ. Ψαράκης (85′ Καρανάκης), Μάστορας (70′ Παπαδοκωνσταντάκης), Κουλούρης (60′ Ζαϊμίδης), Δρακάκης.

Κρ. Αστέρας (Γιώργος Πανίδης): Γκαβρίλοβιτς, Σάμπα, Τρικουνάκης, Αγγελάκης, Κ. Ροκάκης, Χαϊντούτης (65’ Μαστραντωνάκης), Χαραλαμπάκης, Ν. Ροκάκης, Νικητόπουλος, Νικολακάκης (80′ Γ. Μεγαλακάκης), Α. Ψαράκης.