Πρωταθλητής Ελλάδος στις γυναίκες ο ΠΑΟΚ

Ποδόσφαιρο Γυναικών | 13 Ιουνίου 2021, 22:50

Τον τίτλο του πρωταθλητή της Α' Εθνικής Γυναικών αγωνιστικής περιόδου 2020-21 κατέκτησε ο ΠΑΟΚ στο Πανθεσσαλικό στάδιο.

Ο “δικέφαλος” αντιμετώπισε τους Άβαντες Χαλκίδας στον μεγάλο τελικό του πρωταθλήματος κι επικράτησε με 2-0. H κατάκτηση του πρωταθλήματος επισκιάστηκε από τον τραυματισμό της Κωνσταντίνας Στράντζαλη, του οποίου η σοβαρότητα θα εκτιμηθεί αύριο – Δευτέρα (14/06) με την επιστροφή της ομάδας στη Θεσσαλονίκη.

Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, πήραν τον έλεγχο και άνοιξαν το σκορ νωρίς, μόλις στο 8ο λεπτό, με εύστοχο σουτ της Μαρίας Μήτκου (0-1). Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να έχουν ως αντίπαλο τις κακές καιρικές συνθήκες (βροχή και δυνατός άνεμος).

Στο δεύτερο μέρος ο “δικέφαλος” διαχειρίστηκε το υπέρ του προβάδισμα και δεν απειλήθηκε. Άσχημη ήταν η στιγμή στο 74ο λεπτό, όταν η Κωνσταντίνα Στράντζαλη αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο με φορείο.

Στο 87ο λεπτό του τελικού η Αναστασία Σπυριδωνίου με ανάποδο ψαλίδι διαμόρφωσε το τελικό το 0-2 “σφραγίζοντας” τον τίτλο του πρωταθλητή για τον ΠΑΟΚ. Τις απονομές αναμνηστικών πλακετών στους διαιτητές του αγώνα, μεταλλίων στις παίκτριες των δύο ομάδων και την απονομή του κυπέλλου του πρωταθλητή στον ΠΑΟΚ έκανε το μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΕΠΟ, Κυριάκος Φύτρας.

Άβαντες: Αλεξάκη, Νεοφύτου, Μελισσού, Αρκούλη, Λάππα, Τζαφέρη (91′ Αργυρίου), Μπάδα (84′ Λόγου), Λάγιου, Χριστοφορίδη, Ντζάνη, Παχάκη (76′ Μυρτολάρι).

ΠΑΟΚ: Παπακωνσταντίνου, Σμιλίκοβιτς, Γκάτσου, Καραπέτσα, Μήτκου, Πατερνά, Κακαμπούκη, Πίτσιου (61′ Μπαξεβάνου), Στράντζαλη (74′ Δοϊρανλή), Πούλιου (85′ Βαρδαλή), Σπυριδωνίδου.

Ο “δικέφαλος” είχε μία άκρως εντυπωσιακή πορεία στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής Γυναικών. Πέτυχε το απόλυτο, 11 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδι (10 στον όμιλο συν τον τελικό).

Πέτυχε 71 τέρματα (περίπου 6,5 ανά παιχνίδι) και δέχθηκε μόλις δύο (2)!!! Με την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ τερμάτισε 1ος, η ομάδα της Χαλκίδας 2η, η Λάρισα 3η και η Αγία Παρασκευή 4η (η Λάρισα νίκησε στον μικρό τελικό).

Υποβιβάσθηκαν ο Αγροτικός Αστέρας Αγίας Βαρβάρας και η Βασίλισσα Θράκης (από τον 1ο) και οι Ατρόμητος, Καρυάτιδες Σπάρτης (από τον 2ο όμιλο).Οι τρεις Κρητικές ομάδες (ΟΦΗ, Εργοτέλης, Αστέρας Ρεθύμνου) θα είναι παρούσες και στο επόμενο πρωτάθλημα Α’ Εθνικής.