Πρωταθλητής Ελλάδος ο Τσαμουδάκης

Στίβος | 18 Απριλίου 2021, 20:27

Πρωταθλητής Ελλάδος στα 20 χιλιόμετρα βάδην Ανδρών αναδείχθηκε ο Ζαχαρίας Τσαμουδάκης του ΟΦΗ.

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 20 χιλιόμετρα βάδην Ανδρών και Γυναικών πραγματοποιήθηκε την Κυριακή (18/04) στα Μέγαρα και παράλληλα οι αγώνες 10χλμ. βάδην και 5χλμ. βάδην για τις υπόλοιπες κατηγορίες.

Τους αγώνες διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ με τη συνεργασία του Δήμου Μεγαρέων. Ο Ζαχαρίας Τσαμουδάκης του ΟΦΗ αναδείχθηκε πρωταθλητής στα 20 χιλιόμετρα Ανδρών διανύοντας την απόσταση σε 1.32.24. Δεύτερος με 1.42.44 ήταν ο Κώστας Σταμέλος (ΟΚΑ Βικέλας) και τρίτος ο Τάσος Στάμος (ΟΚΑ Βικέλας) με 1.43.28.

Σε τροχιά Ολυμπιακού ορίου κινήθηκε για περίπου 15χλμ. η Κυριακή Φιλτισάκου (Ανατολή Ν. Ιωνίας). Η νεαρή αθλήτρια αναδείχθηκε νικήτρια στα 20χλμ. με 1 ώρα 32.40 αγγίζοντας το ατομικό της ρεκόρ (1.32.23) το οποίο πέτυχε στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα.

Τη δεύτερη θέση, με 1.33.20, κατέλαβε η πρωταθλήτρια του αγωνίσματος Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας). Την τριάδα στο αγώνισμα συμπλήρωσε η Χριστίνα Παπαδοπούλου (ΠΓΣ) με 1.34.38, στη δεύτερη καλύτερη εμφάνιση της καριέρας της.

Η Παναγιώτα Τσινοπούλου (Βέλος Παλαιού Φαλήρου) δεν ολοκλήρωσε τον αγώνα της. Η Όλγα Φιάσκα (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) ήταν δεύτερη στις Γυναίκες Κ23 πίσω από την Φιλτισάκου με 1.38.42 και τρίτη τερμάτισε η Μαρία Σεφεριάδη (ΑΕ Ολυμπία Πατρών) με 1.47.48, επίδοση που της δίνει την πρόκριση για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23.

Η Αντωνοπούλου (Ίκαρος Ν. Ιωνίας) άφησε για λίγο τα 5χλμ. και πήρε θέση εκκίνησης στα 10χλμ. βάδην, προκειμένου να πετύχει το όριο πρόκρισης για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 και τα κατάφερε. Η αθλήτρια του Ηλία Γκαραβέλα τερμάτισε σε 49.05 και έκλεισε μία θέση για τη διοργάνωση του Ταλίν. Δεύτερη ήταν η Χρυσάνθη Αρβανιτάτου (Φωκιανός Καρδίτσας) με 53.36 και τρίτη η Ζαφειρία Παπαδημητρίου (ΓΣ Πίνδαρος) με 54.19.