Πρόκριση…θρίλερ

Super League 1 22 Ιουλίου 2016, 0:18

Aν και… είδε το χάρο με τα μάτια του π ΠΑΣ κατάφερε να προκριθεί στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League. Ένα τέρμα του Κούτρη στο 98’ της παράτασης αποδείχθηκε αρκετό για τα Γιάννινα τα οποία δέχθηκαν τρία γκολ από το 55 και παραλίγο να χάσουν μέσα από τα χέρια τους την πρόκριση.

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο ΠΑΣ Γιάννινα στη δεύτερη αναμέτρηση απέναντι στην Οντ, ωστόσο στο τέλος κατάφερε να πάρει την ιστορική πρόκριση παρά την ήττα με 3-1 για να αντιμετωπίσει πλέον την Άλκμααρ στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League.

Στο πρώτο μέρος και γενικά μέχρι το 50’ ο ΠΑΣ κρατούσε με χαρακτηριστική άνεση το ισόπαλο 0-0 που του έδινε ασφάλεια τριών τερμάτων. Παρόλα αυτά, ένα δίλεπτο αποδείχθηκε αρκετό για να έρθουν τα πάνω κάτω.

Στο 55’ οι Νορβηγοί μετά από πέναλτι που έκανε ο Καρανίκας άνοιξαν το σκορ με τέρμα του Νόρντκβελε. Δύο λεπτά αργότερα ο Ακαμπουέζε έκανε το 2-0 για να ακολουθήσει καταιγισμός από την Οντ που έφτασε στο 3-0 στο 89’ με γκολ του Ρουντ.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, εκεί όπου στο 98’ ο Κούτρης με πλασέ έκανε το 3-1 που έδωσε στην ομάδα του το πολυπόθητο εισιτήριο.

Γήπεδο: Skagerak Arena

Διαιτητής: Tomasz Musial (Πολωνία)

Βοηθοί: Radosław Siejka (Πολωνία), Sebastian Mucha (Πολωνία)

4ος: Paweł Raczkowski (Πολωνία)

ΟΝΤ ΓΚΡΕΝΛΑΝΤ (Φαγκέρμο): Ρόσμπαχ, Ρουντ, Χάγκεν, Μπέργκε, Γκόγκααρντ, Σάμουελσεν (63′ Μπεργκ), Νόρντκβελε (64′ Μεσούντι), Γένσεν (101′ Νίλσεν), Ακαμπουέζε, Γιόχανσεν, Ζεκνίνι.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Πασχαλάκης, Μπέριος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Καρανίκας, Ναδάλες, Κοζορώνης (94′ Δώνης), Λίλα, Ακόστα, Γιάκος (79′ Μαμπουλού), Φερφελής (66′ Κούτρης).

Γκολ: Νόρντκβελε 55′ (π.), Ακαμπουέζε 57′, Ρουντ 89′ / Κούτρης 97′

Κίτρινες κάρτες: Μπέργκε 97′