Πρόκριση στο Παγκόσμιο του 2023, διά χειρός Λαρεντζάκη

Μπάσκετ 14 Νοεμβρίου 2022, 23:52

Στα γήπεδα της Ασίας εν όψει της τελικής φάσης του  Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 θα βρεθεί η Εθνική Ανδρών η οποία κέρδισε εκτός έδρας (72-70) τους μαχητικούς Βέλγους, σε ένα ματς που κρίθηκε στο φινάλε.

Η Εθνική μας με την νίκη αυτή, σε συνδυασμό με την νίκη της Σερβίας απέναντι στην Τουρκία (77-76) οριστικοποίησε την συμμετοχή της στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023 που θα πραγματοποιηθεί στις χώρες της Ασίας. Σούπερ εμφάνιση από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο οποίος έδωσε λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειχνε σε καλύτερη μοίρα σε σχέση με το ματς της Παρασκευής (απέναντι στην Λετονία), με τους Βέλγους να επιστρέφουν άμεσα με ένα σερί 10-0 στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Λύσεις δεν βρήκε από το τρίποντο για ακόμη ένα ματς, χωρίς ωστόσο να το πληρώνει. Οι Βέλγοι έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο (17 λάθη στο ημίχρονο) και σε συνδυασμό με την αστοχία των Ελλήνων παικτών, το σκορ κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα. Όμοιο σκηνικό στην δεύτερη περίοδο, με τις άμυνες των δύο ομάδων να “σφίγγουν” και τους παίκτες των δύο ομάδων να μην μπορούν να βρουν ρυθμό. Εξαίρεση στον κανόνα αυτό η επιθετική ευστοχία του Ρέτιν Ομπάχασον, ο οποίος πέτυχε από 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 5/5 βολές). Για την Ελλάδα πρώτος σκόρερ ημιχρόνου αναδείχθηκε ο Γόντικας με 8.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν τόσο το πιο παραγωγικό από πλευράς των παικτών του Δημήτρη Ιτούδη. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με απανωτά τρίποντα, έστειλε την διαφορά στο +3 με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε παραπάνω σφυρίγματα, με τις δύο ομάδες να βαδίζουν χέρι χέρι μέχρι το φινάλε. Όλα κρίθηκαν στην τελευταία επίθεση των Βέλγων, όταν το σκορ βρισκόταν στο 71-70 υπέρ της Εθνικής μας. Σε εκείνο το σημείο ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης πραγματοποίησε ακόμη μια εκπληκτική άμυνα απέναντι στον Ομπάχασον, αναγκάζοντάς τον σε επιθετικό φάουλ. Ο Έλληνας γκαρντ μάλιστα ήταν ο mvp του αγώνα, καθώς ολοκλήρωσε την εμφάνισή του με 20 πόντους.

Οι διαιτητές: Χορόζοβ, Καλατράβα, Τσιούλιν

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 34-31, 55-58, 70-72

Βέλγιο (Ντάριο Γκέργκια): Μπακό 10 (3/3 δίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ζιλέτ 3 (1/6 σουτ), Λιμπέρ, Εμβεμά 9 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ταμπού 7 (1), Ακιαζίλι, Ντε Ζέου 2, Λεκόμτ 5 (1), Ομπάσοχαν 30 (7/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τούμπα 4, βαν Βλιέτ

Ελλάδα (Δημήτρης Ιτούδης): Καλάθης 13 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 20 (2/4 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 4/5 βολές), Λούντζης 6 (1), Παπανικολάου 9 (1/6 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Τσαλμπούρης 3 (1), Μποχωρίδης, Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Γόντικας 8 (4/4 δίποντα), Καλαϊτζάκης 4, Τσαϊρέλης 6 (3/4 δίποντα)