Πρόκριση με δεύτερη νίκη για τον Άρη

Ποδόσφαιρο 27 Ιουλίου 2022, 23:03

Ο Άρης επικράτησε και στο δεύτερο παιχνίδι της Γκόμελ και με δύο νίκες προκρίθηκε στην επόμενη (προκριματική) φάση του Conference League όπου θα αντιμετωπίσει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Η ρεβάνς -και μάλιστα στο κεκλεισμένων των θυρών «Κλεάνθης Βικελίδης» με τυπικά γηπεδούχο τη Γκόμελ- ήταν τυπικής σημασίας λόγω του 5-1 (υπέρ του Άρη) στο πρώτο ματς.

Οι “κίτρινοι” χτύπησαν στα τελειώματα των δύο ημιχρόνων. Προηγήθηκαν στο φινάλε του πρώτου και πέτυχαν το νικητήριο γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι τυπικά γηπεδούχοι ισοφάρισαν προσωρινά στο 82ο λεπτό με πέναλτι. Από ένα δοκάρι για κάθε ομάδα.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης στο «Κλεάνθης Βικελίδης»:

9′ Ο Πάλμα έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Γκρέι, με τον Τζαμαϊκανό να πλασάρει ψηλά, άουτ.

10′ Εκτέλεση φάουλ του Κοστρόφ, ο Μπάχα έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα πάνω από την εστία του Κουέστα.

24′ Ο Ντουκουρέ κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Πάλμα, αλλά ήταν άστοχος.

28′ Ο Εμπακατά έβγαλε σέντρα από αριστερά και ο Καμάτσο έπιασε την κεφαλιά ολομόναχος από πλεονεκτική θέση, αλλά ήταν άστοχος.

39′ Εκτέλεση κόρνερ του Πάλμα, η κοντινή προβολή του Νταμπό ήταν άστοχη.

45′ ΓΚΟΛ 0-1. Έπειτα από ωραία ασίστ του Μαντσίνι, ο Γκρέι έκανε το κοντρόλ και πλάσαρε στην κλειστή γωνία του Καβαλέου ανοίγοντας το σκορ.

48′ Ωραία ατομική προσπάθεια του Πάλμα και σουτ εντός της μικρής περιοχής που έδιωξε σε κόρνερ ο Καβαλέου.

58′ Ο Γκρέι έβγαλε με σέντρα ολομόναχο τον Πίρσμαν μέσα στην περιοχή, αλλά αυτός πλάσαρε ψηλά και άστοχα.

61′ ΔΟΚΑΡΙ. Ο Γκρέι έφυγε στην αντεπίθεση και συνεργάστηκε με τον Μαντσίνι, αυτός σούταρε, με τον Καβαλέου να αποκρούει, στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό του κάθετο δοκάρι.

67′ Ο Πάλμα έβγαλε μόνο του τον Καμάτσο, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καβαλέου στο τετ α τετ.

71′ Ο Μάκας πλάσαρε από καλή θέση και τον Κουέστα απέκρουσε εντυπωσιακά.

75′ ΔΟΚΑΡΙ. Το εντυπωσιακό και φαλταριστό πλασέ του Σέτσκο εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κουέστα.

81′ ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Πίρσμαν ανέτρεψε τον Γκογκολασβίλι εντός περιοχής και υπέπεσε σε πέναλτι, ενώ δέχθηκε και την κίτρινη κάρτα.

82′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο ποδοσφαιριστής που το κέρδισε (Γκογκολασβίλι) ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα και οι τυπικά γηπεδούχοι ισοφάρισαν.

90+1′ Πολύ ωραία κίνηση του Ιτούρμπε που έκανε και τη σέντρα με τον Γκρέι να επιχειρεί το απευθείας σουτ και να σκοράρει χαρίζοντας τη νίκη στον Άρη και στο δεύτερο παιχνίδι.

Διαιτητής: Νίκολας Λαφόρζ (Βέλγιο)
Βοηθοί: Λόραν Κονοτέ, Ρούμπεν Βινς (Βέλγιο)
4ος διαιτητής: Γουέσλι Ντε Κρέμε (Βέλγιο)

Γκόμελ (Νεβίνσκι): Καβαλέου, Κουχίνσκι, Αφί, Σοκόλ, Παντία, Μπάχα, Κοστρόφ (71′ Καζούτσκι), Σέντκο (88′ Γερμάνκοβιτς), Ανούφριεφ, Αντεόλα, Μάκας.

Άρης (Μπούργος): Κουέστα, Eμπακατά (46′ Οντουμπάγιο), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού (46′ Πίρσμαν), Καμάτσο (82′ Ιτούρμπε), Ντιόπ (23′ Νταμπό), Ντουκουρέ, Μαντσίνι, Πάλμα (82′ Χατζηιωάννου), Γκρέι.