Πρόκριση για Άρη Βουκολιών, στη παράταση η Σούδα, στα πέναλτι η Δόξα

Κύπελλο Χανίων | 13 Ιανουαρίου 2016, 17:36

Άρης Σούδας, Άρης Βουκολιών και Δόξα Παχιανών σφράγισαν τα πρώτα εισιτήρια για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Χανίων.

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Χανίων πανηγύρισε το απόγευμα στις Μουρνιές ο Άρης Βουκολιών. Η ομάδα του Χρήστου Παπαδογιάννη νίκησε 3-2 τους Ερασιτέχνες Πλατανιά εκτός έδρας και πέρασε στους “4”, συνεχίζοντας την πορεία της για την υπεράσπιση των κεκτημένων της περασμένης σεζόν.

Τα άλλα δυο ζευγάρια που αναμετρήθηκαν σήμερα έλυσαν τις διαφορές τους πέρα του 90λέπτου. Στη Σούδα ο περυσινός φιναλίστ Άρης νίκησε 3-2 τον Αστέρα Μανολιόπουλου στη παράταση και πέρασε στα ημιτελικά (2-2 η κανονική διάρκεια). Ακόμα πιο δραματικό ήταν το ματς στο Κολυμπάρι, με μεγάλη νικήτρια τη Δόξα που απέκλεισε τη Σπάθα στα πέναλτι με σκορ 4-2. Κανονική διάρκεια και παράταση είχαν λήξει χωρίς γκολ (0-0).

Το άλλο ζευγάρι, Κρητικός Αστέρας – ΙΝΚΑ θα αναμετρηθεί την επόμενη Τετάρτη 20/1.