Πρώην “ερυθρόλευκος” καθάρισε για Αστέρα με Πλατανιά (1-0)

Πλατανιάς | 28 Απριλίου 2021, 19:12

Ο Ασηγωνιώτης Νίκος Γύπαρης, με πέρασμα από τα τμήματα υποδομής του Πλατανιά (αλλά και του Ολυμπιακού), "υπέγραψε" τη σπουδαία νίκη του Αστέρα Ρεθύμνου με 1-0.

Ο νεαρός επιθετικός με εκπληκτικό σουτ στο 58’ πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα, με το οποίο η ρεθυμνιώτικη ομάδα πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, αναπτερώνοντας τις ελπίδες της για παραμονή.

Από την άλλη ο Πλατανιάς παραμένει σε δύσκολη βαθμολογική θέση, αφού μετά από την αποχώρηση Αρη Ρεθύμνου και Παλαιόχωρας είναι ουραγός. Η χανιώτικη ομάδα στο 48’ είχε δοκάρι με τον Μάριο Μαρτίνεθ και ακυρωθέν γκολ στη συνέχεια της φάσης του Μπερντίου.

Φάσεις και γκολ (με βάση την ενημέρωση του Αστέρα)
2’ Ο Καψαλάκης εκτελεί φάουλ ο Βελονάκης κερδίζει την κεφαλιά αλλά ο Λαζαρίδης θα μπλοκάρει.
5’ Σουτ του Μπερντίου έξω από την περιοχή, η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ.
30’ Φάουλ του Ρότζεν, θα διώξει δύσκολα σε κόρνερ ο Λαζαρίδης,
38’ Σέντρα του Κατσαρού, κεφαλιά του Μπερντίου, η μπάλα θα φύγει ψηλά άουτ.
45+1’ Ο Ρότζεν θα βρεθεί τετ α τετ με τον Λαζαρίδη αλλά θα χάσει μοναδική ευκαιρία πλασάροντας ελάχιστα άουτ.
48’ Σουτ του Μαρτίνεθ η μπάλα θα σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι, ο Μπερντίος θα σκοράρει, αλλά το γκολ θα ακυρωθεί ως οφσάιντ.
52’ Καλό σουτ του Γύπαρη, η μπάλα θα φύγει λίγο άουτ.
54’ Φάουλ του Ρότζεν, ο Μανωλακάκης δεν προλαβαίνει για λίγο να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Γύπαρης σκοράρει

και αγκαλιάζει στη συνέχεια τον πατέρα του

58’ ΓΚΟΛ: Εκπληκτικό σουτ του Γύπαρη έξω από την περιοχή, η μπάλα καρφώνεται στο δεξί «Γ» του ανήμπορου να αντιδράσει Λαζαρίδη.
83’ Σουτ του Χρυσού η μπάλα θα φύγει άουτ.
89’ Σουτ του Κόκκαλη έξω από την περιοχή η μπάλα θα φύγει άουτ.

Διαιτητής: Μανδαλενάκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Ι. Δασκαλάκης – Σιγανού (Ηρακλείου)

Αστέρας Ρεθύμνου (Ηλίας Ασπρομάτης): Παπαδάκης, Ρότζεν, Πετρίδης, Καψαλάκης (80’ Λάσα), Αντωνόπουλος, Βελονάκης (62’ Κόκκαλης), Γύπαρης, Δ. Μανωλακάκης, Ρηγάκης, Νταγκουνάκης, Χρυσαφόπουλος (67’ Μπότος).

Πλατανιάς (Γιώργος Κόλτζος): Λαζαρίδης, Γελαδάρης, Κατσαρός, Ταγιάρι, Γιαννικάκης, Πατρικάκης, Μάριο Μαρτίνεθ, Γιακουμάκης, Μποντούρι (46’ Κένγκα), Μπερντίος (68’ Γκολόσι), Καρβούνης (46’ Χρυσός).