Προηγήθηκε ο Θησέας, προκρίθηκε ο Αρης | pics

ΕΠΣΧ | 7 Οκτωβρίου 2020, 18:06

O Aρης Σούδας επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στον Θησέα (1-4) και πήρε την πρόκριση για τους "16" του Κυπέλλου Χανίων, στο ματς που ολοκλήρωσε την πρώτη φάση το απόγευμα της Τετάρτης.

Η ομάδα της Σούδας θ’ αντιμετωπίσει έτσι την Παλαιόχωρα εκτός έδρας.

Το παιχνίδι στη Μον. Ελιά ήταν εξαιρετικό από άποψης ρυθμού για τις δύο ομάδες, με τον Θησέα να στέκεται πολύ καλά γενικότερα στον αγωνιστικό χώρο και να βάζει δύσκολα στον Αρη, που παρατάχτηκε με εννέα αλλαγές (Σουχλάκης, Ροκάκης παρέμειναν στην 11άδα) στο βασικό του σχήμα σε σχέση με τον αγώνα του περασμένου Σαββάτου για το Σούπερ Καπ Χανίων.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Θησέας αιφνιδίασε τον Αρη αφού σκόραρε πριν ακόμα συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό με κοντινή προσπάθεια του Καραμιχάλη που βρέθηκε μέσα στην περιοχή (1-0).

Ο Αρης απάντησε παρ’ όλα αυτά πολύ γρήγορα και ισοφάρισε τον αγώνα μόλις στο 8ο λεπτό. Ο Ροκάκης έκανε μία υπέροχη ατομική ενέργεια μέσα στην περιοχή και έκοψε τη μπάλα στον Φέζγκα (κεντρική φωτ. ο σκόρερ), ο οποίος με μονοκόμματο σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Βροντάκη για το 1-1.

Η ολική ανατροπή των φιλοξενούμενων σημειώθηκε στο φινάλε του ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 43′. Μετά από αντεπίθεση και πάσα του Ρουσάκη, ο Μιχαλόπουλος (φωτ. κάτω ο σκόρερ) σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή και έστειλε τη μπάλα ψηλά στο βάθος της εστίας των γηπεδούχων για δεύτερη φορά (1-2).

Γενικότερα πάντως το πρώτο μέρος είχε αρκετές φάσεις για τις δύο ομάδες που θα μπορούσαν να είχαν σημειώσει ακόμα περισσότερα τέρματα.

Ο Μερόλλι από πλευράς γηπεδούχων είχε κλασικές ευκαιρίες στο 8′, το 12′ και το 21′, με τον Σαρτζετάκη γενικά να βρίσκεται σε όλες τις περιπτώσεις σε ετοιμότητα, ενώ ο Ροκάκης βρέθηκε και αυτός σε τρεις περιπτώσεις κοντά στο γκολ στο πρώτο μέρος για τον Αρη, στο 38′, το 40′ και το 44′.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αρης είχε καλύτερο έλεγχο του αγώνα και δύο κλασικές ευκαιρίες με την είσοδο του Δρακάκη για να τελειώσει το ματς.

Πρώτα στο 70′ σε τετ α τετ και τον Βροντάκη να σώζει τον Θησέα, ενώ λίγα λεπτά μετά ήταν το δοκάρι αυτό που σταμάτησε το τρίτο γκολ του Αρη ξανά σε σουτ του Δρακάκη.

Τελικά το 1-3 έγινε στο 80′ με τον… σεληνιασμένο Ροκάκη που βρέθηκε μέσα στην περιοχή και πέρασε και τον Βροντάκη προτού σκοράρει. Αυτό ήταν το δεύτερο επίσημο γκολ του σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ έχει σκοράρει και στα περισσότερα φιλικά του Αρη στο προηγούμενο διάστημα, όντας από τους κορυφαίους παίκτες του στο ξεκίνημα αυτής της χρονιάς.

Το τελικό 1-4 σημειώθηκε στις καθυστερήσεις με τον Δρακάκη γράφοντας επίσης το όνομα του στη λίστα με τους σκόρερ.

Να σημειωθεί πως στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο Θησέας αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο λόγω τραυματισμού του Μίχου και ενώ είχαν ολοκληρωθεί όλες οι αλλαγές από τον Πέτρο Γιανναράκη.

Διαιτητής: Μισαηλίδης Βοηθοί: Αναστασάκης-Καντεράκη

Θησέας (Πέτρος Γιανναράκης): Δημ. Βροντάκης, Ι. Στρατουδάκης (46′ Νικολιουδάκης), Σιδέρης (70′ Ντόκο), Μίχος, Παλαθούρας, Καραμιχάλης (46′ Μπαμπουνάκης), Εμ. Γκιόκα (80′ Φανταουσάκης), Αρ. Γκιόκα, Πενταράκης, Μερόλλι (70′ Τσεκρέζι), Μάρκου

Αρης Σούδας (Νίκος Μαναρώλης): Σαρτζετάκης, Σούλιαρης, Πατελάκης, Ψαρουδάκης, Σουχλάκης (46′ Στεφανίδης), Ροκάκης, Μιχαλόπουλος (65′ Δρακάκης), Χρυσός (65′ Κυτράκης), Φέζγκα (78′ Μποτωνάκης), Ρουσάκης (78′ Λιονάκης), Στρατουδάκης.