Προηγήθηκε, αλλά ηττήθηκε με 10 και κόντρα διαιτησία!

Χανιά | 23 Απριλίου 2017, 17:52

Ο Κισσαμικός προηγήθηκε απέναντι στον Πανελευσινιακό αλλά στη συνέχεια έπεσε "θύμα" ανατροπής, αφού οι γηπεδούχοι σημείωσαν δύο γκολ μετά το 60’ και πανηγύρισαν μία σπουδαία γι’ αυτούς νίκη (2-1).

Βέβαια η ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου είχε τις φάσεις για να “καθαρίσει” το παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφερε, ενώ εξέφρασε και φρικτά παράπονα για τη διαιτητική τριάδα. Η χανιώτικη ομάδα διαμαρτύρεται για δύο πέναλτι, σε Στογιάνοφ στο 25’ και Μάντζη στο 66’.

Οι φάσεις του αγώνα
2’ Γύρισμα του Τσοντάκη σουτ του Μαρτίνεθ άουτ.
8’ Ενέργεια από δεξιά του Κωνσταντινίδη και αδύναμο σουτ, μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Λαζαρίδης.
10’ Πάσα του Σταματάκη στον Νίασον, στο σουτ του οποίου η μπάλα φεύγει αρκετά έξω από την εστία.
15’ Κάθετη πάσα του Μαρτίνεθ στην πλάτη της άμυνας για τον Στογιάνοφ που δεν σουτάρει με δύναμη και ο Μακρυωνίτης μπλοκάρει την μπάλα.
21’ Σουτ του Μαρτίνεθ μπλόκαρε ο Μακρυωνίτης.
25’ Διαμαρτυρίες για πέναλτι, όταν από σέντρα του Μαρτίνεθ ο Κρτσμάρεβιτς “γκρεμίζει” τον Στογιάνοφ.
33’ Πάσα του Μάντζη στον Μαρτίνεθ, στο σουτ του οποίου η μπάλα φεύγει πάνω από την εστία.
39’ Σέντρα του Τσερκέζου πλασέ στην κίνηση του Στογιάνοφ η μπάλα καταλήγει άουτ.
43’ Σέντρα του Γραικού σουτ του Σταματάκη μέσα από την περιοχή η μπάλα αρκετά έξω από την εστία.
47’ ΓΚΟΛ: Εξαιρετική προσπάθεια του Μαρτίνεθ που πέρασε όποιον αντίπαλο βρέθηκε μπροστά του και έβγαλε ιδανική πάσα στον Στογιάνοφ, που δεν είχε πρόβλημα με πλασέ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα (0-1).
53’ Σουτ του Σταματάκη ψηλά άουτ.
61’ ΓΚΟΛ: Ατομική προσπάθεια του Σέλμπι και πάσα στον Αγγελούδη, που με κοντινό πλασέ ισοφαρίζει .
62’ Μακρινό σουτ του Κασνέτση αποκρούει ο Λαζαρίδης.
65’ Απίστευτη ευκαιρία για τον Κισσαμικό. Ο Μαρτίνεθ βγάζει μπαλιά στον Κίκε, που στην πρώτη του επαφή με την μπάλα “πατάει” περιοχή και γυρίζει ξανά την μπάλα στον Μαρτίνεθ που πλασάρει για να φύγει η μπάλα λίγο δίπλα από την εστία.
66’ Στην πλάτη της άμυνας ο Μάντζης που βρίσκεται στο έδαφος από σπρώξιμο αντιπάλου εν μέσω διαμαρτυριών για πέναλτι και στην εξέλιξη της φάσης ο Κίκε περνάει τον Μακρυωνίτη αλλά βρίσκεται στο έδαφος και δεν μπορεί να ολοκληρώσει την προσπάθειά του.
66’ Σουτ του Κίκε άουτ.
77’ ΓΚΟΛ: Από κόρνερ του Σταματάκη ο Κολόκας με κεφαλιά κάνει το 2-1.
87’ Πάσα του Κωνσταντινίδη στον Σταματάκη, που σουτάρει άουτ.

Διαιτητής: Μανούχος (ΕΠΣ Αργολίδας)
Βοηθοί: Χαραλαμπόπουλος (ΕΠΣ Αρκαδίας)-Σταματάκος (ΕΠΣ Λακωνίας)
4ος διαιτητής: Καρυοφύλλης (ΕΠΣ Πειραιά)

Κίτρινες κάρτες: Ενγκουέμ (29’), Αγγελούδης (37’), Γιαλούσης (42’ και 75’), Ζέλιος (83’)
Κόκκινη κάρτα: Γιαλούσης (75’)

Πανελευσινιακός (Γιώργος Βαζάκας): Μακρυωνίτης, Κωνσταντινίδης, Κολόκας, Κρτσμάρεβιτς, Γραικός, Σιλιγαρδάκης (73’ Ζέλιος), Αρναούτογλου, Σταματάκης, Νίασον (46’ Κασνέτση), Αγγελούδης (86’ Τσίγκρος), Σέλμπι.

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Μπουγαΐδης, Γιαλούσης, Τσοντάκης, Ενγκουέμ, Γκούμας, Μαρτίνεθ, Μάντζης (68’ Βλάχος), Νικόλτσης (14’ λ.τρ. Στογιάνοφ), Μίλιτς (64’ Κίκε).