Προηγήθηκε αλλά δεν το κράτησε! Στο 1-1 με Διαγόρα

Εργοτέλης | 7 Απριλίου 2021, 17:44

O Eργοτέλης αν και προηγήθηκε στη Ρόδο, δεν κατάφερε σε ακόμα ένα παιχνίδι να γευτεί τη χαρά της νίκης. Οι Κρητικοί έμειναν στο 1-1 με το  Διαγόρα στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής.

Το θετικό για τον Εργοτέλη είναι ότι έβαλε “στοπ” στο αρνητικό σερί πέντε αγώνων, μετά από ακριβώς ένα μήνα. Ηταν το ματς με τη Δόξα στο Ηράκλειο (7/3, νίκη 6-0), όταν είχε γευτεί τη χαρά της νίκης τελευταία φορά και δεν έφευγε γενικότερα ηττημένος απ’ τον αγωνιστικό χώρο…

Το ίδιο ισχύει βέβαια και για τον Διαγόρα, που κατάφερε επίσης από την πλευρά του να σταματήσει το δικό του αρνητικό σερί (5 ήττες). Το ματς με την Παναχαϊκή (νίκη 1-0) την ίδια ημέρα (7/3), ήταν η τελευταία φορά που η ομάδα της Ρόδου, δεν είχε φύγει ηττημένη, μέχρι σήμερα.

Ο Εργοτέλης ξεκίνησε πιο καλά το ματς, είχε τον έλεγχο και την κατοχή και κατάφερε να ανοίξει νωρίς το σκορ, με τον πιο φορμαρισμένο -αυτή την περίοδο- παίκτη του, τον Μανουσάκη, στο 13′ (0-1), με σουτ που αιφνιδίασε τον Τσέλιο από μακριά.

Στη συνέχεια απείλησε μέχρι το ημίχρονο δύο φορές την εστία των γηπεδούχων, πρώτα στο 30′ με τον Κόνραντ και λίγο μετά στο 41′, με τον Κωστανάσιο, όμως καμία από τις δύο προσπάθειες δεν είχαν αντίκτυπο.

Ο Διαγόρας από την πλευρά του “πλήρωσε” τον Εργοτέλη με το ίδιο… νόμισμα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και κατάφερε να βρει το γκολ πολύ νωρίς.

Από πάσα του Μπαστακού που εξελίχθηκε σε ασίστ, ο Κονέ με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έφερε το ματς σε ισορροπία στο 53′ (1-1).

Λίγα λεπτά μετά πάντως στο 57′, οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο. Ο Κωστούλας είδε την κόκκινη κάρτα (2η κίτρινη) για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Κατσούρι.

Με αριθμητικό πλεονέκτημα, ο Εργοτέλης πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων στη συνέχεια και απείλησε στο 64′ σε μία περίεργη φάση στα καρέ του Διαγόρα, όμως ο Τσέλιος μπλόκαρε το σουτ του Μπουτσάκη.

Το ματς όσο πήγαινε προς το τέλος του, είχε αρκετά νεύρα μεταξύ των παικτών, κάτι που οδήγησε στο να “σπάσει” και ο ρυθμός, με το 1-1 να επισφραγίζει τελικά τις προσπάθειες των ομάδων στη Ρόδο.

Κίτρινες Κάρτες: Κωστούλας (16′), Κόνραντ (59′), Σανδραβέλης (80′), Μανουσάκης (80′)
Κόκκινες Κάρτες: Κωστούλας (57′)

Διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Μανασής (Τρικάλων) – Κουφός (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Μπαϊρακτάρης (Αθηνών)

Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Κάκκο (60′ Μανωλάκης) Λινάρδος (84′ Καρατάσιος) Σελινιωτάκης (46′ Σμυρλής) Κοντοχρήστος, Μασούρας, Μπαστακός, Κωστούλας (Αθανασίου 60′), Aλάεθ (Κονέ 46′) Ντοριβάλ

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Ποζατζίδης, Kατσούρι (67′ Μποτέ) Πέϊος, Τσέλιος, Μπουτσάκης (Kούατενκ 67′) Κωστανάσιος (56′ Μπουρσέλης), Μανουσάκης, Κόνραντ (83’Πατρινός)