Πρόγραμμα και διαιτητές στα νέα ματς της Β’ Εθνικής – Εντός ΑΟΚ και ΟΦΗ

Μπάσκετ 18 Ιανουαρίου 2023, 18:34

Ανακοινώθηκε το πρόγραμμα και οι διαιτητές για τα παιχνίδια που ακολουθούν στην 14η αγωνιστική για το πρωτάθλημα μπάσκετ της Β’ Εθνικής, με τις κρητικές ομάδες ν’ αναμένεται να έχουν δύσκολες αποστολές παρότι παίζουν εντός.

KTEO Κρήτης

Ειδικότερα ο ΑΟΚ Χανιά θα φιλοξενήσει τον πρωτοπόρο και με σερί 13-0, Πανελευσινιακό, που βαδίζει ολοταχώς για άνοδο στην Α2, ενώ ο ΟΦΗ θα υποδεχθεί το Αιγάλεω.

Ο μεν θα παίξει το Σάββατο, ο ΟΦΗ την Κυριακή.

Αναλυτικότερα:

14η αγωνιστική

Σάββατο 21 Ιανουαρίου

17.30 Εσπερος-Πεύκη (κλ. Εσπέρου)
Διαιτητές (κομισάριος): Σκαλτσής-Ουσταμπασίδης-Αντωνιάδης (Καλαρέμας)
16.30 Πρωτέας Βούλας-Παλαιό Φάληρο (κλ. Γ. Γεννηματάς)
Διαιτητές (κομισάριος): Θεοδωρόπουλος-Καλογερόπουλος Φ.-Χρηστίδης Παύλ. (Τηγάνης)
18.30 ΑΕ Ν. Κηφισιάς-Δούκας (κλ. Δ. Βικέλας)
Διαιτητές (κομισάριος): Μπούκας-Σπυρόπουλος-Χρηστίδης Ηλ. (Κυριόγλου)
16.00 ΑΟΚ Χανιά-Πανελευσινιακός (κλ. ΕΑΚ Χανίων)
Διαιτητές (κομισάριος): Αργυρούδης-Σκανδαλάκης-Αυγερινός (Πετράκης Νεκτ.)
17.00 Πανιώνιος-Διαγόρας Ρόδου (κλ. Α. Βαρίκας)
Διαιτητές (κομισάριος): Μαρίγλη-Ξυλάς-Καραμπιτσάκος (Ελευθεριάδης Γ.)

Κυριακή 22 Ιανουαρίου

17.00 ΟΦΗ-Αιγάλεω (κλ. ΒΑΚ)
Διαιτητές (κομισάριος): Αναστόπουλος-Λογοθέτης-Ελ Ανύ (Ναλετάκης Γιάν.)
Τετάρτη 25 Ιανουαρίου

21.15 Δούκας-Πρωτέας Βούλας (κλ. Αγ. Θωμά)
Διαιτητές (κομισάριος): Ναστούλης-Μαυρέλης-Σκουλαρίκης (Λιμνιάτης)

Βαθμολογία
1.Πανιώνιος 26 (13-0)
2.Πανελευσινιακός 23 (10-3)
3.Παλαιό Φάληρο 22 (9-4)
4.Πρωτέας Βούλας 21 (9-3)
5.Αιγάλεω 20 (7-6)
6.ΑΕΝ Κηφισιάς 20 (7-6)
7.Εσπερος Καλλιθέας 18 (5-8)
8.ΟΦΗ 18 (5-8)
9.Διαγόρας Ρόδου 18 (5-8)
10.Δούκας 16 (4-8)
11.Πεύκη 16 (3-10)
12.ΑΟΚ Χανιά 13 (0-13)
*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου με τη νικήτρια να ανέρχεται στην Α2 Ανδρών.
**Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα πλέι άουτ, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική.
***Οι δύο τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική.

Rabona ad