Προδόθηκε στο τελευταίο τέταρτο… Ηττα με 3-1 στη Σπάρτη

Χανιά | 12 Απριλίου 2017, 16:51

Για 75 λεπτά ο ΑΟΧ βρέθηκε κοντά στην απόσπαση του θετικού αποτελέσματος τη Σπάρτη, αλλά στο τελευταίο τέταρτο δύο γκολ για τους γηπεδούχους τους χάρισαν τη νίκη με σκορ 3-1.

Ο ΑΟΧ κατάφερε να μπει στο παιχνίδι όταν στο 51’ ο Ρούνεϊ ισοφάρισε σε 1-1 μετά από ασίστ του Φουρλάνου, με το 1-0 να γίνεται στο 33’ από τον Γιώργο Μπουντόπουλο. Ωστόσο στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα η Σπάρτη άσκησε πίεση και κατάφερε χάρη στα δύο γκολ του Φράγκου στο 75’ και στο 87’ να φτάσει στη νίκη με το τελικό σκορ 3-1.

Ετσι, ο ΑΟΧ παραμένει στους 30 βαθμούς και το άσχημο είναι ότι συνεχίζει να… μαζεύει ήττες, έχοντας πλέον ένα βαρύ απολογισμό δεκατεσσάρων σε αυτά τα 26 ματς που έχει δώσει στη Φούτμπολ Λιγκ. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Νίκου Παντέλη που αγωνίστηκε με τέσσερις απουσίες στη Σπάρτη (Θεολόγου, Βαρούχας, Λάσκαρης, Ηρακλής), εξακολουθεί να διατηρείται σε απόσταση ασφαλείας από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το φιλμ του αγώνα

13’ Σέντρα σουτ από τον Σταματή, ο Σιώπης στην προσπάθειά του να απομακρύνει, στέλνει τη μπάλα άουτ.

15’ Ο Μπουντόπουλος εκτελεί φάουλ και ο Γεωργίου μπλοκάρει.

22’ Σουτ από τον Μπουντόπουλο, μαζεύει ο Γεωργίου.

33’ (1-0) Ασίστ του Αναστασάκο για τον Μπουντόπουλο που με σουτ ανοίγει το σκορ για τη Σπάρτη.

43’ Ο Μπουντόπουλος σουτάρει και ο Γεωργίου σώζει.

51’ (1-1) Ασίστ από τον Φουρλάνο για τον Ρούνεϊ που σκοράρει με σουτ.

53’ Σουτ του Ντούμου, η μπάλα άουτ.

74’ Κεφαλιά του Ρούνεϊ, άουτ.

75’ (2-1). Ο Παπαχρήστος εκτελεί κόρνερ και ο Φράγκος με πλασέ σκοράρει.

87’ (3-1) Με σουτ ο Φράγκος διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Διαιτητής: Νίκας (Μεσσηνίας)
Βοηθοί: Αθανασοπούλου (Μεσσηνίας) – Νίκα (Αρκαδίας)
4ος διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)

Σπάρτη (Σωτήρης Αντωνίου): Κραβαρίτης, Σιώπης (53’ Ηλιόπουλος), Παπαχρήστος, Γκαλίτσιος, Μπανούσης, Οικονομόπουλος, Αναστασόπουλος, Ροβίθης (67’ Καρτσαμπάς), Λώττας (73’ Φράγκος), Μπουντόπουλος, Αναστασάκος.

Α.Ο. Χανιά (Νίκος Παντέλης): Γεωργίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Βασιλείου (46’ Αφράτης), Τσουκάνης, Δρίζης (80’ Γεωργακόπουλος), Φουρλάνος, Ντούμος (69’ Μηλιώτης), Αποστολόπουλος, Σταματής, Ρούνεϊ.