Προδόθηκε από δύο πέναλτι – Ηττα με 3-1 στην Καλλιθέα

Χανιά | 22 Φεβρουαρίου 2017, 18:11

Παρότι βρέθηκε να ισοφαρίζει και να διεκδικεί μάλιστα και ένα δεύτερο γκολ, ο ΑΟΧ δεν τα κατάφερε απέναντι στην Καλλιθέα, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 3-1. Δύο πέναλτι πάντως για τους γηπεδούχους ήταν αυτά που της χάρισαν τη νίκη.

planakis

Μάλιστα, στο πρώτο, με το οποίο φτάνει στο 2-1 ξαναπαίρνοντας το προβάδισμα, αποβάλλεται για τον ΑΟΧ με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Δαμιανάκης, καθώς βρήκε τη μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή, με συνέπεια να αγωνιστεί στη συνέχεια με παίκτη λιγότερο. Μέχρι τότε και ειδικότερα με το ξεκίνημα του β’ μέρους, ο ΑΟΧ είχε τη μεγάλη ευκαιρία για να είναι αυτός η ομάδα που θα προηγηθεί, αλλά ο Μιχελής απέκρουσε στο 60’ το σουτ από τον Σταματή.

Stamatis

Η Καλλιθέα κατάφερε να προηγηθεί ουσιαστικά με το “καλημέρα” του αγώνα, αφού στο 2ο μόλις λεπτό ο Τσίπρας με σουτ “νίκησε” τον Αθανασίου για το 1-0. Στη συνέχεια ο ΑΟΧ ανέκαμψε και στο 35’ έφερε το παιχνίδι στα ίσια, φτάνοντας στην ισοφάριση χάρη στην προσπάθεια και το σουτ από τον Αποστολόπουλο.

AOX Goal

Στο β’ μέρος ακολούθησαν τα δύο πέναλτι για την Καλλιθέα, με το πρώτο να υποδεικνύεται στο 63’ και με τον Λεβέντη να πετυχαίνει το 2-1, για ν’ ακολουθήσει στο 77’ το τελικό 3-1 από το νέο εύστοχο χτύπημα πέναλτι αυτή τη φορά από τον Κρεββατά, που ανατράπηκε προηγουμένως από τον Τσουκάνη.

Kallithea Goal4

Είναι η δεύτερη σερί λοιπόν ήττα για τον ΑΟΧ μετά από αυτή με τον Απόλλωνα, σε ένα παιχνίδι όμως που εκ των προτέρων είχε χαρακτηριστεί “ειδικών συνθηκών” λόγω του θέματος που έχει ξεσπάσει με τον Σάκη Παπαβασιλείου, που κατά πάσα πιθανότητα, αυτό ήταν το τελευταίο του παιχνίδι στον πάγκο της ομάδας…

Οι φάσεις του αγώνα

2’ Γκολ για την Καλλιθέα. Ο Τσίπρας μέσα από την περιοχή κάνει το σουτ και νικάει τον Αθανασίου.

4’ Σουτ του Φουρλάνου καταλήγει ψηλά πάνω η μπάλα, δεν ανησυχεί τον Μιχελή.

6’ Ακυρώνεται γκολ της Καλλιθέας, σε αντικανονική θέση “συλλαμβάνεται» ο Γουόρντεν, ο οποίος ήταν οφσάιντ όταν δέχτηκε την πάσα του Σμυρλή.

35’ Γκολ για τον ΑΟΧ! Ο Αποστολόπουλος με σουτ μέσα στην περιοχή ισοφαρίζει σε 1-1.

42’ Σουτ του Ρούνεϊ, δεν απειλείται ο τερματοφύλακας της Καλλιθέας.

43’ Φάση για τον ΑΟΧ. Ο Σταματής κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα φεύγει άουτ.

49’ Εκτελεί το φάουλ ο Γουόρντεν, ο Αθανασίου δεν υπολογίζει σωστά, αλλά απομακρύνουν οι αμυντικού του ΑΟΧ.

60’ Ευκαιρία για τον ΑΟ Χανιά. Καλό σουτ του Σταματή του λέει “όχι” ο Μιχελής.

63’ Μένει με 10 παίκτες ο ΑΟ Χανιά, καθώς ο Δαμιανάκης σταματάει την μπάλα με το χέρι, με τον διαιτητή να του δείχνει τη δεύτερη κίτρινη και πέναλτι για την Καλλιθέα.

64’ Γκολ για την Καλλιθέα. 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λεβέντη.

77’ Νέο πέναλτι και γκολ για την Καλλιθέα. Ο Τσουκάνης ανατρέπει τον Κρεββατά και ο ίδιος αναλαμβάνει την εκτέλεση, κάνοντας το 3-1 ένα λεπτό μετά.

82’ Μεγάλη ευκαιρία για την Καλλιθέα, με τον Αθανασίου να νικάει τον Κρεββατά, ο οποίος έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Διαιτητής: Κουκούλας (Λέσβου)
Βοηθοί: Πρέντζας (Δυτικής Αττικής), Δουλγεράκης (Ανατολικής Αττικής)
4ος: Μιχελής (Πειραιά)

Κίτρινες κάρτες: 11’ Δαμιανάκης, 40’ Σμυρλής,
Κόκκινες κάρτες: 63’ Δαμιανάκης

Καλλιθέα (Νίκος Κουρμπανάς): Μιχελής, Λεβέντης, Σταμόπουλος, Τσώνης, Πάτας, Κατσικογιάννης, Μπέλης (46’ Γκίνη), Σταματάκος, Σμυρλής (58’ Κρεββατάς), Τσίπρας, Γουόρντεν (68’ Στεφάνοβιτς).

Α.Ο. Χανιά (Σάκης Παπαβασιλείου): Αθανασίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Ηρακλής, Φουρλάνος, Τσουκάνης, Αποστολόπουλος (83’ Γεωργακόπουλος), Σταματής, Βαρούχας (72’ Λάσκαρης), Θεολόγου, Ρούνεϊ (72’ Ντούμος)