Πρεμιέρα με “διπλό” η Κ20 – Δεν τα κατάφερε η “μικρότερη” Κ17

Πλατανιάς | 10 Σεπτεμβρίου 2016, 19:30

Μία νίκη και μία ήττα είναι ο απολογισμός για τις ομάδες Κ20 και Κ17 του Πλατανιά στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ. Ειδικότερα, η Κ20 επικράτησε -όπως και η ανδρική ομάδα- μέσα στην Κέρκυρα με σκορ 2-1, ενώ η Κ17 ηττήθηκε στον Αλικιανό, από τον πολύ δυνατό Ολυμπιακό όμως με σκορ 2-0.

Η Κ20

Χάρη στο γκολ του Λάμτσε στις καθυστερήσεις, η ομάδα του Νίκου Μαναρόλη επικράτησε με 2-1 της Κέρκυρας, κάνοντας το καλύτερο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα. Το γκολ του Λάμτσε, που θεωρείται ένας ποδοσφαιριστής με πολλές υποσχέσεις για το μέλλον έχοντας κάνει πέρσι μια πολύ καλή σεζόν με την Δόξα Παχιανών στο τοπικό πρωτάθλημα Χανίων, σημειώθηκε συγκεκριμένα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, χαρίζοντας τη νίκη στη χανιώτικη ομάδα!

Το πρώτο γκολ για τον Πλατανιά, που σήμανε την ισοφάριση μιας και η Κέρκυρα είχε ανοίξει το σκορ στο 18’ με τον Ζαΐμι, σημείωσε ο Κορωνάκης (επέστρεψε από τη Δόξα Παχιανών) στο 58’ με πλασέ, μετά τη σέντρα του Ουές (αποκτήθηκε από τα τμήματα υποδομής της αγγλικής AFC Hayes). Ο Πλατανιάς θα μπορούσε βέβαια να είχε προηγηθεί πιο πριν, καθώς στο 80’ από το δυνατό σουτ του Καμπόσου η μπάλα σταμάτησε στη συμβολή των δοκών της εστίας της Κέρκυρας.

Διαιτητής: Σταματελόπουλος (Λιόντος-Κοττορός) Ηπείρου

Κέρκυρα (Κώστας Χριστοφοράκης): Βλαδιμηρίδης, Βλάχος, Ματσοβίλα, Γκίτσης, Γραμμένος, Κοσκινάς (60’ Κουλούρης), Κυζιρίδης, Μίσκου, Γεωργόπουλος, Ζαΐμι (65’ Τζατζανάς), Τσάνης (60’ Βασιλάκης)

Πλατανιάς (Νίκος Μαναρώλης): Λαμπίρης, Τσατσαρώνης, Άμπντελ, Κορωνάκης, Ουές, Μαθιουδάκης (70’ Γ. Αμαραντίδης), Καμπόσος, Ρουσάκης (61’ Λέκκα), Παπαδάκης, Σκουλουδάκης (85’ Λάμτσε), Ζίκο.

Η Κ17

Τη νίκη προς το τέλος του ματς πήρε ο Ολυμπιακός την Παρασκευή (9/9) που με δύο γκολ στο β’ ημίχρονο επικράτησε 2-0 του Πλατανιά στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Κ17 της Σούπερ Λιγκ σε αγώνα που έγινε στον Αλικιανό.

platanias olympiakos k20 argyroudakis

Ειδικότερα, τα δύο τέρματα για τους “ερυθρολεύκους” σημειώθηκαν στο 75’ από την κεφαλιά του Βοΐλη μετά από εκτέλεση φάουλ του Κατσούκη, ενώ στο 85’ ο Γαλούπης με σουτ μετά την ασίστ του Παπαγεωργίου διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Ο Πλατανιάς, που έχει για προπονητή τον Γιάννη Λιουδάκη, είχε την καλύτερη ευκαιρία στο 60’ όταν ο Κομισόπουλος μέσα από την άμυνα του Ολυμπιακού δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι στο 65’ με τον Κατσούκη.

Πλατανιάς (Γιάννης Λιουδάκης): Χνάρης, Μαρουλάκης, Γιακουμάκης, Σηφακάκης, Αργυρουδάκης, Κατσαρός, Αναστασόπουλος, Κουτσουπιάς, Σταυρουλάκης, Κακαβελάκης, Κομισόπουλος. Έπαιξαν  και οι Αναγνωστόπουλος, Στεφανίδης, Τζουγκράκης.

Ολυμπιακός (Δημήτρης Μαυρογενίδης): Νικοπολίδης, Κακάμης (59′ Μαργαρίτης), Γαλούπης (87′ Ράμα), Παπαδόπουλος, Γκοτζαμανίδης, Παπαγεωργίου, Ντουμάνης (59′ Μπέκος), Φέκκας (40′ Φιτόπουλος), Βοϊλης, Κατσούκης, Τσιριγώτης (77′ Γούσιας).