Πονάει ο Μπα, κέρδισε ο Ολυμπιακός

Super League 1 7 Μαρτίου 2021, 17:05

Ο τραυματισμός του Ουσεϊνού Μπα και το ενδεχόμενο της απουσίας του από το καθοριστικό παιχνίδι με την Αρσεναλ είναι το σημείο αναφοράς από το νικηφόρο ματς που έδωσε ο Ολυμπιακός απέναντι στη Λαμία.

Το τελικό 3-0, σκορ το οποίο διαμορφώθηκε από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, περνά σε δεύτερη μοίρα, με τον Σενεγαλέζο αμυντικό να γίνεται αλλαγή αναγκαστικά στο 18ο λεπτό λόγω ενοχλήσεων στη μέση.

Το πρόβλημα για τον Ολυμπιακό εν όψει Αρσεναλ θα είναι τεράστιο εάν τελικά λείψει και ο Μπα, με δεδομένο ότι θ’ απουσιάσει και ο Σεμέδο. Από τη στιγμή πάντως που αντικαταστάθηκε στη θέση του αγωνίστηκε ο Εμβιλά.

Από ‘κει και πέρα, ο Ολυμπιακός κατάφερε πολύ εύκολα να κάμψει την αντίσταση της Λαμίας. Μέχρι το 10ο λεπτό άλλωστε το σκορ ήταν ήδη 2-0 από τα γκολ των Μπρούμα (8’) και Φορτούνη (10’). Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ελ Αραμπί στο 34’.

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)
Βοηθοί: Μεϊντάνας (Αχαΐας) – Σακκάς (Θεσσαλίας).
4ος διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών)
VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων). ΑVAR: Σπυρόπουλος (Ανατολικής Αττικής)

Κίτρινες κάρτες: Μπρούμα (74′), Βασιλακάκης (90′)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Λαλά, Ρέαμπτσιουκ, Μπα (18’ λ.τρ. Τιάγκο Σίλβα), Παπασταθόπουλος, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (56′ Μασούρας), Βαλμπουενά (56′ Ανδρούτσος), Μπρούμα, Φορτούνης (46’ Χασάν), Ελ Αραμπί (62′ Ραντζέλοβιτς)

Λαμία (Γιάννης Γρηγορίου): Θεοδωρόπουλος, Προβυδάκης (56′ Κωστίκας), Σαραμαντάς, Ασίγκμπα, Τζέιμς, Βύντρα, Παλαβαντισβίλι, Μπιάρνασον (75′ Σταμούλης), Ρόμανιτς (46’ Χατζηστραβός), Πίτι (63′ Μπουλούλης), Βασιλακάκης