Πολύτιμη νίκη Απόλλωνα σε ματς-ροντέο! (pics)

Δόξα Παχ. Απόλλων | 29 Οκτωβρίου 2016, 17:21

Ο Απόλλων πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη –τη δεύτερη στη σειρά- με 3-2 απέναντι στη Δόξα Παχιανών, σε ματς-ροντέο!

Η ομάδα του Μάνου Βεργανελάκη εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα των γηπεδούχων και με εντυπωσιακή… εκκίνηση στο ματς κατάφερε να προηγείται με 0-2 στο 9’ και με 0-3 στο 19’ με πρωταγωνιστές τους Μποντούρι και Καβρουλάκη, με τον τελευταίο να… πληγώνει δύο φορές την πρώην ομάδα του, χωρίς να πανηγυρίζει τα γκολ που πέτυχε.

papadokonstantakis goal

Ο Παπαδοκωνσταντάκης είχε χάσει απίστευτη ευκαιρία για το 1-2 στο 15’, αλλά στο 25’ βρήκε τελικά δίχτυα για το 1-3.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα έχασε σπουδαία διπλή ευκαιρία με Περράκη, Μαυρεδάκη για το 2-3 και λίγα δευτερόλεπτα μετά (54’) βρέθηκε με αριθμητικό πλεονέκτημα όταν αποβλήθηκε ο Μποντούρι επειδή απώθησε τον Αναστασόπουλο. Δεν πέρασαν όμως αρκετά λεπτά (57’) και η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε με τον Αναστασόπουλο να δέχεται δεύτερη κίτρινη μέσα σε λίγα λεπτά (η πρώτη ήταν στη φάση της αψιμαχίας με Μποντούρι). Το ματς απέκτησε… άγρια ομορφιά, ο Απόλλων δεν κατάφερε να το… τελειώσει με την ευκαιρία του Νεσκάκη (69’), αλλά ούτε και όταν βρέθηκε να παίζει με παίκτη παραπάνω λόγω της απευθείας κόκκινης σε Μαρκουλάκη (76’), για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Καβρουλάκη. Στο 88’ ο Κένγκα με ατομική προσπάθεια μείωσε σε 2-3 και στο 90+7’ παραλίγο να… σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας για την ομάδα του, με μακρινή εκτέλεση φάουλ, αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και δευτερόλεπτα μετά ακούστηκε… ανακουφιστικά για τους παίκτες του Απόλλωνα το σφύριγμα της λήξης.

panigirismoi gia 0 3

panigirismoi gia 0 3a

ΤΟ PHOTOSTORY ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι φάσεις του αγώνα
5′ ΓΚΟΛ: Ο Μποντούρι βλέπει το κενό στην άμυνα της Δόξας και βγάζει κάθετη πάσα στον Καβρουλάκη, που χωρίς πρόβλημα πλασάρει τον εξερχόμενο Σκουμπάκη για το 0-1.
9′ ΓΚΟΛ: Ο Μποντούρι με εντυπωσιακή προσπάθεια απέφυγε όποιον παίκτη της Δόξας βρήκε μπροστά του και με σουτ πέτυχε το 0-1.
11′ Μπαλιά του Περράκη η μπάλα έφτασε στον Παπαδοκωνσταντάκη που προσπάθησε να γυρίσει προς την εστία αλλά ο Βροντάκης με τάκλιν του απέσπασε την μπάλα και στη συνέχεια την μπλόκαρε.
12′ Φάουλ του Θεοδωρογλάκη, η μπάλα “συστημένη” στον Περράκη, που με κεφαλιά τη στέλνει λίγο πάνω από τα δοκάρι.
15′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα, από κάθετη πάσα του Κένγκα ο Παπαδοκωνσταντάκης βγαίνει μόνος απέναντι από τον Βροντάκη και τον πλασάρει αλλά ο έμπειρος γκολκίπερ των φιλοξενούμενων αποκρούει με το πόδι.
16′ Ο Καβρουλάκης απέφυγε το μαρκάρισμα του Ασημίνα μέσα στην περιοχή και προσπάθησε να πασάρει στον ξεμαρκάριστο Σουχλάκη, αλλά σωτήρια ο Διγενάκης απομάκρυνε.
19′ ΓΚΟΛ: Μπαλιά του Μανιαδάκη στην πλάτη της άμυνας για τον Καβρουλάκη που “σημαδεύει” ξανά σωστά για το 0-3.
25′ ΓΚΟΛ: Φάουλ του Μαρκουλάκη, ο Βροντάκης απομακρύνει προσωρινά και ο Παπαδοκωνσταντάκης με πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχυα (1-3).
30′ Μπαλιά του Μποντούρι πλασέ του Σουχλάκη άουτ.
37′ Σέντρα του Καβρουλάκη κεφαλιά του Μποντούρι άουτ.
45+1′ Σουτ του Μπαργιάμη μέσα από την περιοχή αποκρούει με το ένα χέρι ο Σκουμπάκης.
53′ Ωραία ατομική προσπάθεια του Κένγκα και σέντρα για τον Περράκη το πλασέ του οποίου αποκρούει ο Βροντάκης και στη συνέχεια ο Μαυρεδάκης σε σχεδόν κενή εστία πλασάρει για να αποκρούσει στη γραμμή ο Γεμισάι.
60′ Σουτ του Μανιαδάκη μπλοκάρει ο Σκουμπάκης.
69′ Στην πλάτη της άμυνας ο Νεσκάκης χάνει μοναδική ευκαιρία πλασάροντας άουτ.
80′ Φάση διαρκείας με το κοντινό σουτ του Διγενάκη να κοντράρει σε σώματα.
88′ ΓΚΟΛ: Ατομική προσπάθεια του Κένγκα, που κερδίζει και τις κόντρες και με πλασέ μειώνει σε 2-3.
90+7′ ΓΚΟΛ: Ο Κένγκα από μακρινή απόσταση στην τελευταία φάση του αγώνα εκτελεί το φάουλ και η μπάλα “προσγειώνεται” στο οριζόντιο δοκάρι.

entasi

ΟΙ ΚΟΚΚΙΝΕΣ
54′ Κόκκινη στον Μποντούρι επειδή απώθησε τον Αναστασόπουλο, που αντίκρισε την κίτρινη κάρτα.
57′ Δεύτερη κίτρινη στον Αναστασόπουλο για επικίνδυνη προβολή.
76′ Κόκκινη στον Μαρκουλάκη για αντιαθλητικό μαρκάρισμα.