ΟΦΗ

Ποδαρικό με ήττα στα πλέι οφ παρότι προηγήθηκε

Ποδαρικό με το... αριστερό στα πλέι οφ έκανε ο ΟΦΗ, ο οποίος ηττήθηκε στην πρεμιέρα από την Άρη με 3-1 παρότι προηγήθηκε στο σκορ με τον Σακόρ. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Μπρούνο Γκάμα που σημείωσε δύο τέρματα.

Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων είχαν να δώσουν ποδοσφαιρικό αγώνα περισσότερο από τρεις μήνες. Άρης και ΟΦΗ δεν έχουν ουσιαστικά βαθμολογικό ενδιαφέρον στα πλέι οφ. Το ματς έγινε χωρίς κόσμο (λόγω κορωνοϊού). Αν συνυπολογίσουμε και τις καιρικές συνθήκες (έντονη βροχή) ποιος περίμενε καλό παιχνίδι στο "Κλεάνθης Βικελίδης";

Υπάρχει όμως μία παράμετρος που δεν μπήκε στην παραπάνω εξίσωση: η δίψα των ποδοσφαιριστών να ξαναπαίξουν μπάλα! Κι αυτή παράμετρος υπερτέρησε των υπολοίπων και οι δύο ομάδες παρουσίασαν όμορφο (τηρουμένων των αναλογιών) θέαμα με καλό ρυθμό, τη μπάλα πάνω κι αρκετές ευκαιρίες.

Το "φιλμ" της αναμέτρησης:

2' Το πρώτο σουτ στα πλέι οφ από τον Γκάμα, υπερβολικά άστοχο.

6' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Ο Ιντέγε άργησε και ο Γιαννούλης απομάκρυνε σε κόρνερ.

6' Ωραία επέμβαση του Γουόλι σε κεφαλιά του Βέλεθ.

7' Με προβολή του Ρόουζ πέφτοντας στα πόδια του Μάνου γλίτωσε την ομάδα του. Αν δεν προλάβαινε ο Ρόουζ η μπάλα θα πήγαινε στον αμαρκάριστο Σεμέδο.

19' Οι παίκτες του ΟΦΗ "έκρυψαν" τη μπάλα, αλλά ο Ναμπί έκανε αδύναμο σουτ πάνω στον Κουέστα.

21' ΓΚΟΛ 0-1. Ο Μάνος γύρισε στον Σακόρ, ο οποίος με σουτ άνοιξε το σκορ για την Κρητική ομάδα.

25' Καθοριστική προβολή του Σακόρ στον Φετφατζίδη τη στιγμή που ο παίκτης του Άρη "πατούσε" περιοχή.

29' Πολύ κοντά στο 0-2 ο ΟΦΗ. Ο Σεμέδο βρήκε τον Μάνο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, αλλά σούταρε με το αριστερό άστοχα.

40' Ο Γκάμα εκτέλεσε φάουλ, ο Ρόουζ σούταρε, η μπάλα κόντραρε σε σώματα και Λάρσον έκανε νέο σουτ, εκτός περιοχής, άστοχο.

42' ΓΚΟΛ 1-1. Ο Φετφατζίδης πάσαρε από δεξιά στον Ρόουζ, αυτός έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι, με τον Μπρούνο Γκάμα να ισοφαρίζει με σουτ. Αμέσως μετά την επίτευξη του γκολ ο σκόρερ κατευθύνθηκε στον πάγκο όπου έβγαλε μία φανέλα, που είχε πάνω της τα σήματα του νοσηλευτικού προσωπικού, του ΕΣΥ και των σωμάτων ασφαλείας. Με αυτόν τον τρόπο τους αφιέρωσε το γκολ που σημείωσε για την κομβική συμβολή τους στο διάστημα της πανδημίας με τον κορωνοϊό.

thank you

49' Ο Σεμέδο επιχείρησε σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

50' Σουτ του Νέιρα, η μπάλα κόντραρε στον Σόουζα. Στη συνέχεια ο Μάνος υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ στην προσπάθειά του να προλάβει τη μπάλα.

57' Εκτέλεση φάουλ του Λάρσον, με τη μπάλα να περνά πάνω από το δοκάρι του Γουόλι.

60' Ωραίο σουτ με πολλά φάλτσα από τον Μάνο, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κουέστα.

67' Καλή προσπάθεια των γηπεδούχων, με τον Γκάμα να πασάρει, τον Μαντσίνι να αφήνει στον Φετφατζίδη, ο οποίος έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

68' Στο δεύτερο δοκάρι η εκτέλεση κόρνερ του Φετφατζίδη, ο Μαντσίνι βρήκε την μπάλα χωρίς δύναμη και ο Γουόλι μπλόκαρε.

73' ΓΚΟΛ 2-1. Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Μπρούνο Γκάμα που έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Γουόλι κάνοντας την ανατροπή με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

goal gama

80' ΓΚΟΛ 3-1. Σέντρα του Λάρσον από δεξιά, ο Φετφατζίδης "έσπασε" στον Κόρχουτ, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

86' Ο Φιγκεϊρέδο βγήκε απέναντι στον Κουέστα, ο οποίος μπλοκάρει τη μπάλα στην λόμπα που προσπάθησε να κάνει ο παίκτης του ΟΦΗ.

87' Ο Φιγκεϊρέδο "σημάδεψε" το δοκάρι σε εξ επαφής εκτέλεση, αλλά η φάση ως μη γενόμενη καθώς ο Νέιρα που έκανε την πάσα ήταν εκτεθειμένος.

92' Σουτ του Σεμέδο, πάνω στα σώματα των αμυνομένων.

92' Εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια του Σεμέδο, ο οποίος σέντρρε, με τον Νέιρα να κάνει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ.

93' Το μαρκάρισμα του Κόρχουτ (με τον αγκώνα) στον Φιγκεϊρέδο εντός περιοχής έστειλε τον διαιτητή στην οθόνη του VAR δίνοντας συνέχεια στο παιχνίδι.

Κίτρινες: Ιντέγε (30'), Μαρινάκης (52'), Σεμέδο (56'), Ναμπί (78')

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Ράινχαρτ Μπούξμπαουμ (Ανατολικής Αττικής) - Κωνσταντίνος Ψαρρής (Ζακύνθου)
4ος: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτιτκής Αττικής)
VAR: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)
AVAR: Μιχαήλ Καρσιώτης (Κορινθίας)

Simos Oenning

Άρης (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ρόουζ, Δεληζήσης, Σόουζα (90' Μπαγκαλιάνης), Κόρχουτ, Σάσα (90' Τόνσο), Βέλεθ, Φετφατζίδης (83' Μπα), Γκάμα (83' Μαρτίνες), Λάρσον, Ιντέγε (63' Μαντσίνι).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουόλι, Μαρινάκης (85' Μπράουν), Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο (85' Ζοάο Βίκτορ), Σακόρ (56' Στάικος), Νέιρα, Ναμπί (85' Νοικοκυράκης), Σεμέδο, Μάνος (65' Φιγκεϊρέδο).