ΟΦΗ

Σπουδαία νίκη στον "τελικό" με Ατρόμητο

Νίκη ουσιαστικά έξι πόντων για τον ΟΦΗ που επικράτησε με 1-0 του Ατρομήτου στο ματς που έριξε την αυλαία της 24ης αγωνιστικής και βρίσκεται με 31 βαθμούς στην έκτη θέση. "Χρυσός" σκόρερ ο Φιγκεϊρέδο.

Νευρικό παιχνίδι κι από τις δύο ομάδες, κάτι απόλυτα φυσικό λόγω της κρισιμότητάς του. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 80ο λεπτό, αλλά κατοχυρώθηκε στο 82ο (λόγω VAR). Οι δύο ομάδες είχαν τα δικά τους καλά διαστήματα με τον ΟΦΗ να είναι καλύτερος σε γενικές γραμμές.

Η Κρητική ομάδα πέτυχε άλλα δύο τέρματα, τα οποία ακυρώθηκαν μετά από χρήση του VAR, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι ο Νέιρα έμεινε εκτός την τελευταία στιγμή (παρότι επρόκειτο να ξεκινήσει στο αρχικό σχήμα) επειδή αισθάνθηκε "βαρύ" το πόδι του και ο Σίμος αποφάσισε να τον κρατήσει στον πάγκο.

Το "φιλμ" της αναμέτρησης στο "Θεόδωρος Βαρδινογιάννης":

9' Ο Μανούσος πέρασε Βαφέα και Μεγιάδο, έκανε το σουτ από πλάγια, όμως νικήθηκε από τον Σωτηρίου.
13' Σέντρα του Κιβρακίδη, ο Γιακουμάκης στο πρώτο δοκάρι σούταρε ανενόχλητος, αλλά ήταν άστοχος.
16' Ο Φικγεϊρέδο σέντραρε, αλλά ο Σεμέντο δεν πρόλαβε για πολύ λίγο να πιάσει την κεφαλιά κι ενώ η εστία ήταν κενή.
22' Σουτ του Ναμπί, η μπάλα κόντραρε στον Γούτα και πέρασε κόρνερ.
36' Ο Ναμπί εκτέλεσε φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Μέγερι.
51' Μακρινό σουτ του Στάικου, απέκρουσε δύσκολα ο Μέγερι.
51' Εκτέλεση κόρνερ του Ναμπί, ο Φιγκεϊρέδο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.
56' Ο Μανούσος βρέθηκε απέναντι στον Σωτηρίου, αλλά το σουτ ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ.
58' Ο Ούμπιντες εκτέλεσε φάουλ κι έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.
64' Ο Στάικο πρόλαβε την τελευταία στιγμή κι έδιωξε σε κόρνερ πριν τον Μανούσο.
66' Ο Σεμέδο έκανε τη σέντρα - σουτ, ο Βίτορ έκανε κίνηση προς τη μπάλα, η οποία κατέληξε στα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε γιατί θεωρήθηκε ότι Βίτορ επηρέαζε τη φάση αν και δεν ακούμπησε τη μπάλα.
78' Σπουδαία επέμβαση του Μέγερι σε σουτ του Στάικου. Στη συνέχεια ο Φιγκεϊρέδο σκόραρε αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε.
82' ΓΚΟΛ 1-0. Σουτ του Σεμέδο, η μπάλα κόντραρε, ο Μέγερι γλίστρησε και ο Φιγκεϊρέδο με γυριστή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης, Βοηθοί: Πέτρος Πάτρας - Δημήτριος Σαμοΐλης, 4ος: Μελέτιος Γιουματζίδης

Διαιτητής VAR: Σκουλάς, Διαιτητής AVAR: Παντελής Σπυρόπουλος

Κίτρινες: Μεγιάδο (49'), Κιβρακίδης (73'), Γούτας (81'), Νάτσος (84'), Βέλλιοw (89'), Μπουσούλατζιτς (90').

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν, Κουτρουμπής, Βαφέας (46' Στάικος), Γιαννούλης, Μεγιάδο, Ζοάο Βίκτορ, Τσιλιανίδης, Ναμπί (63' Βαζ), Σεμέντο (93' Νάστος), Φιγκεϊρέδο.

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μέγερι, Κιβρακίδης, Γούτας, Στρούγγης, Κατράνης (46' Νάτσος), Μπουσούλατζιτς, Ούμπιντες, Ανδρούτσος, Ενσικουλού, Γιακουμάκης, Μανούσος (70' Μάντσον).